Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Semanas Musicales de Frutillar, fot. Pawel Grzegorz, Pixabay

Semanas Musicales de Frutillar, Frutillar, Chile

Muzyczne Tygodnie Frutillar (Semanas Musicales de Frutillar) to coroczny festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się w malowniczym mieście Frutillar w południowym Chile, w regionie Los Lagos.

Festiwal Muzyczne Tygodnie Frutillar rozpoczął się w 1968 roku, zainicjowany przez grupę lokalnych mieszkańców Frutillar, wspieranych przez Ligę Niemiecko-Chilijską w Santiago. W skład komitetu organizacyjnego festiwalu wchodzili między innymi Robert Dick, Arturo Yunge, Alfredo Daetz i Flora Inostroza, którzy odegrali kluczową rolę w pierwszych 12 latach istnienia tego wydarzenia. Od samego początku Florze Inostroza, Uniwersytetowi Chile i Chilejskim Siłom Powietrznym towarzyszyło ścisłe wsparcie festiwalu.

Początkowo koncerty podczas Tygodni Muzycznych odbywały się w kościele katolickim lub luterańskim, a później w miejskiej hali sportowej, jednak z biegiem czasu stawały się tak popularne, że wymagały większego miejsca.

Muzyczne Tygodnie Frutillar odbywają się każdego lata od 1968 roku i obecnie są uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń muzyki klasycznej w Chile.

Frutillar to mała miejscowość położona w południowym Chile, w regionie Los Lagos, oddalona o 983 km (630 mil) na południe od stolicy kraju, Santiago. Znajduje się nad brzegiem jeziora Llanquihue, największego jeziora w całości leżącego na terytorium Chile. Miasto Frutillar (co można przetłumaczyć jako „pola truskawek”) jest znane jako „Miasto Muzyki”, głównie dzięki festiwalowi. Historia tego miejsca sięga lat pięćdziesiątych XIX wieku, kiedy to głównie niemieccy imigranci z Hamburga osiedlili się w tej okolicy.

Głównym miejscem festiwalu od 2010 roku jest Teatro del Lago (Teatr Jeziora), imponujący kompleks teatralno-koncertowy o powierzchni 10 000 m2. Znajduje się tuż nad brzegiem jeziora Llanquihue, oferując publiczności wspaniały widok na ośnieżony wulkan Osorno po drugiej stronie jeziora.

Budowla zachowuje nowoczesny styl architektoniczny, ale jednocześnie nawiązuje do tradycyjnego charakteru południowego Chile, silnie inspirowanego niemieckim dziedzictwem. Do budowy wykorzystano lokalne materiały, takie jak drewno, kamień i miedź.

Główna sala, „Espacio Tronador”, może pomieścić prawie 1200 widzów i charakteryzuje się całkowitą drewnianą konstrukcją. Poszczególne przestrzenie są zarysowane zakrzywionymi liniami sceny, rzędami foteli i wysokimi balkonami.

Kompleks obejmuje także liczne wielofunkcyjne sale, foyer, powierzchnie wystawiennicze, sale prób, konferencyjne i kongresowe pomieszczenia.

Festiwal odbywa się między styczniem a lutym każdego roku, trwając przez 10 dni. W tym czasie odbywa się ponad 40 koncertów muzyki klasycznej, które są prezentowane przez zarówno chilijskich, jak i międzynarodowych artystów. Program festiwalu obejmuje utwory i kompozytorów z różnych epok, oraz prezentuje znanych chilijskich i międzynarodowych wykonawców, dyrygentów, orkiestry kameralne, chóry i solistów.

Oprócz wydarzeń organizowanych we Frutillar, inne pobliskie miasta również organizują bezpłatne koncerty.

Przy brzegu jeziora Frutillar można znaleźć rzeźby o tematyce muzycznej i festiwalowej, takie jak amfiteatr, fortepian Steinway i altana, by wymienić tylko kilka. To miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników muzyki i sztuki, przyciągając pasjonatów z całego świata.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *