Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Stambule, fot. Alp Cem, Pixabay

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Stambule, Stambuł, Turcja

Follow
( 0 Followers )
X

Follow

E-mail : *

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Stambule, dawniej Istanbul Festival (turecki: Uluslararası İstanbul Müzik Festivali), to wydarzenie kulturalne odbywające się każdego roku w czerwcu i lipcu w Stambule w Turcji. Oferuje wybór europejskiej muzyki klasycznej, baletu, opery oraz tradycyjnych występów muzycznych z udziałem znanych artystów z całego świata. Festiwal odbył się po raz pierwszy w 1973 roku i jest organizowany przez Stambulską Fundację Kultury i Sztuki. W 2006 roku Borusan Holding przejął główny sponsoring od Eczacıbaşı Holding.

Festiwal był pomysłem nieżyjącego już tureckiego biznesmena dr. Nejata Eczacıbaşı. Pierwszy festiwal w Stambule odbył się w dniach od 15 czerwca do 15 lipca 1973 roku, z okazji 50. rocznicy powstania Republiki Turcji. Od samego początku Festiwal w Stambule miał na celu włączenie do swoich programów najlepszych przykładów twórczości artystycznej we wszystkich dziedzinach sztuki zarówno z Turcji, jak i z zagranicy, a także seminariów, konferencji i wykładów. W związku z tym do programu Istanbul Festival dodano inne festiwale poświęcone filmowi (1984), jazzowi (1986), sztuce współczesnej (1987) i teatrowi (1989). Od 1994 roku nazwa została zmieniona na Istanbul International Music Festival, aby odróżnić go od innych siostrzanych festiwali. Festiwal jest akredytowany jako członek Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali od 1977 roku. W 2014 roku rozpoczęto projekt pod nazwą „Istanbul Music Festival Seeks Its Young Soloist” (turecki: İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor) w celu promowania utalentowanych młodych muzyków.

Od samego początku festiwal gościł światowej sławy artystów i zespoły, takie jak La Scala Philharmonic (Riccardo Muti), New York Philharmonic (Kurt Masur i Zubin Mehta), Berlin Philharmonic, Royal Concertgebouw Orchestra (Wolfgang Sawallisch), Dresden Staatskapelle, a także solistów, orkiestrę i chór Teatru Maryjskiego (Kirov Opera) oraz wiele innych. Na 31. festiwalu wystąpił wybitny dyrygent Lorin Maazel z Orkiestrą Symfoniczną Radia Bawarskiego oraz legenda świata muzyki, Cecilia Bartoli, która otrzymała entuzjastyczną owację na stojąco od publiczności przez kilka minut.

Miejsca festiwalowe obejmują Galata Mevlevihanesi, budynek rektoratu Uniwersytetu Stambulskiego, Istanbul Modern i Santralistanbul Energy Museum, Zorlu Center PSM, Boğaziçi University Albert Long Hall, a także Muzeum Hagia Eirene, Muzeum Archeologiczne, Tiled Kiosk, Süreyya Opera House i Lütfi Kırdar Convention and Exhibition Center.

Według znanego międzynarodowego muzykologa, Festiwal łączy podziały kulturowe i religijne.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *