Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Wexford Festival Opera, fot. chadenslen, Pixabay

Wexford Festival Opera, Wexford, Irlandia

Wexford Festival Opera (irlandzki: Féile Ceoldráma Loch Garman) to festiwal operowy, który odbywa się w mieście Wexford w południowo-wschodniej Irlandii w październiku i listopadzie.

Festiwal rozpoczął się w 1951 roku pod kierownictwem Toma Walsha i grupy miłośników opery, którzy szybko wzbudzili spore zainteresowanie pokazując nietypowe i rzadkie dzieła, wystawiając trzy opery podczas jednego festiwalu. Ta koncepcja została utrzymana w historii zespołu pod kierownictwem siedmiu różnych dyrektorów artystycznych. Od samego początku w zespole pojawiali się nowi i początkujący młodzi śpiewacy, z których wielu było Irlandczykami, ale także nowe międzynarodowe nazwiska, które po raz pierwszy pojawiły się na scenie.

W latach 60. do repertuaru weszły opery czeskie i rosyjskie, w latach 70. zainteresowano się operami Juliusza Masseneta pod dyrekcją Thomsona Smillie, a następnie, od końca dekady, położono nacisk na opery włoskie. W tym czasie pojawiły się jednak bardziej współczesne opery Benjamina Brittena i Carlisle Floyda, a 12-letnia kadencja Elaine Padmore zaowocowała pojawieniem się większej liczby międzynarodowych śpiewaków oraz początkami komercyjnych nagrań i audycji radiowych.

David Agler, dyrektor artystyczny od 2005 roku, nadzorował powstanie nowego gmachu opery z ulepszonym zapleczem na miejscu pierwotnego teatru.

Początki festiwalu, wzrost i rozwój

Pod kierownictwem założyciela festiwalu, Toma Walsha, Wexford rozpoczął stałą wspinaczkę ku międzynarodowemu sukcesowi. Po nim nastąpiło wiele utalentowanych osób, które utrzymały i rozwinęły podstawową filozofię festiwalu.

Rozbudowa

Śmiałym posunięciem było zburzenie wieloletniej siedziby festiwalu, Theatre Royal, i zastąpienie jej Operą Narodową w tym samym miejscu. Pierwsza opera w nowym budynku została otwarta 16 października 2008 roku. Wexford Opera House zapewnia festiwalowi nowoczesne miejsce z 35% wzrostem pojemności poprzez stworzenie 771-miejscowego O’Reilly Theatre oraz drugiego, wysoce elastycznego Jerome Hynes Theatre, o pojemności do 176 miejsc. Architektem był Keith Williams Architects z Office of Public Works; akustyka i struktura zostały zaprojektowane przez Arup.

W 2006 roku, z powodu zamknięcia Theatre Royal, zredukowany festiwal odbył się w Dún Mhuire Hall przy South Main Street w Wexford. W ciągu dwóch tygodni wystawiono tylko dwie opery, zamiast zwyczajowych trzech oper w ciągu trzech tygodni. W 2007 roku festiwal odbywał się latem w tymczasowym teatrze na terenie Johnstown Castle, okazałej rezydencji położonej około 5 km od centrum miasta.

Opera Narodowa została oficjalnie otwarta 5 września 2008 roku podczas ceremonii z udziałem Taoiseacha Briana Cowena, po której odbyła się transmisja na żywo programu RTÉ The Late Late Show z O’Reilly Theatre.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *