Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Vermont Mozart Festival, fot. Mark Martins, Pixabay

Vermont Mozart Festival, Vermont, USA

Vermont Mozart Festival był coroczną serią koncertów w stanie Vermont, skoncentrowaną głównie na muzyce Wolfganga Amadeusa Mozarta. Rozpoczął się w 1974 roku i odbywał się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz na różnych lokalizacjach w stanie Vermont. Ostatnim wydarzeniem tego festiwalu było zimowe koncert w grudniu 2010 roku.

Historia festiwalu rozpoczęła się w 1974 roku, kiedy to został założony przez Melvina Kaplana, oboistę i nauczyciela w Juilliard School, we współpracy z dyrygentem Williamem Metcalfe oraz Uniwersytetem Vermont. Pierwszy sezon festiwalu obejmował wiele różnych miejsc, takich jak UVM Show Barn, Shelburne Farms, Royall Tyler Theatre, Robert Hull Fleming Museum, St. Paul’s Cathedral i pokład S.S. Champlain. Koncert w Shelburne Farms był pierwszym, który otwarto dla publiczności. W ciągu dwóch tygodni odbyło się dziesięć koncertów. W kolejnych latach festiwal rozrosł się, obejmując 15 koncertów i trzy warsztaty, a ten format pozostał niezmieniony przez większość istnienia festiwalu.

Festiwal zyskał ogólnokrajowe uznanie, a nawet pojawił się w programie telewizyjnym CBS Sunday Morning, który sfilmował tydzień koncertów. W 1983 roku seria koncertów zimowych została zarejestrowana przez National Public Radio i wyemitowana w programie Performance Today.

Tradycje festiwalu obejmowały koncert otwarcia letniego festiwalu poprzedzony pokazem klasycznego ujeżdżenia oraz zakończenie letniego festiwalu wykonaniem utworu Mozarta „Ave verum Corpus”.

Pomimo sukcesów festiwalu, pojawiły się wyzwania finansowe. W 2005 roku ogłoszono, że festiwal ma zadłużenie w wysokości około 140 000 dolarów, co mogło zagrażać jego dalszemu istnieniu. Jednak dzięki wsparciu zwolenników udało się znacznie zmniejszyć ten dług w ciągu dwóch sezonów. Niestety, w ciągu kolejnych lat festiwal nadal zmagał się z problemami finansowymi, a deficyt wzrósł do prawie jednej trzeciej rocznego budżetu wynoszącego milion dolarów. W rezultacie festiwal zamknął swoje podwoje po zimowym koncercie w grudniu 2010 roku.

Vermont Mozart Festival pozostaje ważnym elementem historii muzycznej stanu Vermont, przyciągając miłośników muzyki klasycznej przez wiele lat.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *