Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Two Moors Festival, fot. Kerstin Herrmann, Pixabay

Two Moors Festival, Anglia

The Two Moors Festival to coroczny festiwal muzyki klasycznej w Devon i Somerset w Anglii. Obejmuje największy obszar geograficzny jakiegokolwiek festiwalu w Wielkiej Brytanii, a jego siedzibą są miasta i wioski Dartmoor i Exmoor.

Historia

Festiwal został zapoczątkowany w 2001 roku po tym, jak krytyczna dla Wielkiej Brytanii epidemia pryszczycy zamknęła dostęp do dużej części angielskiej wsi. Festiwal odbył się, aby przynieść lekką ulgę i zachęcić ludzi do powrotu na tereny wiejskie w Devon. Stał się on corocznym wydarzeniem, a koncerty wystawiane są w miejscach w całym Dartmoor i Exmoor.

Podczas przygotowań do festiwalu w 2007 roku, 10 kwietnia 2007 roku fortepian Bösendorfer o wartości 45 000 funtów dostarczany do domu Johna i Penny Adie, organizatorów festiwalu, został upuszczony przez firmę dostawczą G&R. Fortepian zastępczy został przekazany przez twórców na festiwal w kolejnych latach.

W 2016 roku w programie festiwalu znalazły się Carducci String Quartet, Opus Anglicanum z lektorem Zebem Soanesem oraz Gildas Quartet. Finałowa noc festiwalu planowana była w katedrze w Exeter z przyjęciem fundraisingowym w Royal Clarence Hotel. Pożar w hotelu w dniu 28 października 2016 roku, oznaczał, że żadne z tych wydarzeń nie mogło się odbyć.

Format

Koncerty odbywają się w jedenastu wiejskich miasteczkach i wioskach w całym Dartmoor i Exmoor, z udziałem uznanych światowych wykonawców, jak również młodych, lokalnych muzyków. Organizowany jest konkurs w postaci festiwalowej Platformy Młodego Muzyka. Organizowane są warsztaty dające szansę uczniom lokalnych szkół na naukę klasycznego instrumentu muzycznego. Wiele z miejscowych szkół nie jest w stanie zaoferować takich lekcji, a warsztaty docierają do 700 młodych ludzi, którzy w przeciwnym razie nie mieliby takiej możliwości.

Obecnym patronem festiwalu jest Hrabina Wessex, dyrektorem artystycznym – Penny Adie, a dyrektorem projektu jest John Adie. Two Moors Festival jest kontrolowany przez Two Moors Festival Limited, która ma status organizacji charytatywnej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *