Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Tuckamore Festival, fot. Pexels, Pixabay

Tuckamore Festival, St. John’s, Kanada

Tuckamore Festival to festiwal muzyki kameralnej odbywający się w St. John’s, w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador w Kanadzie. Festiwal trwa tradycyjnie dwa tygodnie w sierpniu i został założony w 2001 roku przez skrzypaczkę Nancy Dahn i pianistę Timothy’ego Steevesa, którzy występują razem jako Duo Concertante. Dahn i Steeves pełnią obecnie funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu. W 2022 roku festiwal odbędzie się online w dniach od 8 do 21 sierpnia.

Festiwal oferuje programy skierowane do młodych artystów oraz młodych kompozytorów. Young Artist Program skierowany jest do maksymalnie 25 młodych muzyków, którzy ubiegają się o udział na podstawie swoich osiągnięć artystycznych i dostępności instrumentów. Podczas festiwalu młodzi artyści mają możliwość uczestniczenia w próbach indywidualnych, prywatnych lekcjach, próbach grup kameralnych, coachingach muzyki kameralnej, kursach mistrzowskich oraz sesjach mapowania ciała. Program ten obejmuje również możliwość występów. Przez 20 lat istnienia festiwalu ponad 350 młodych muzyków i kompozytorów skorzystało z programu. Absolwenci festiwalu osiągnęli sukcesy, zdobywając nagrody East Coast Music Awards i Juno Awards oraz występując z renomowanymi zespołami i orkiestrami.

Young Composer Program to program skierowany do maksymalnie trzech wschodzących kompozytorów. Program trwa tydzień, podczas którego kompozycje studentów są opracowywane, poddawane próbom i wykonywane przez młodych artystów i wykładowców. Studenci biorą również udział w kursach mistrzowskich i studiowaniu partytur.

Podczas festiwalu występują artyści gościnni, w tym renomowane zespoły kameralne, jak Shanghai Quartet, St. Lawrence String Quartet, Danish Quartet, Fitzwilliam Quartet, Gryphon Trio oraz wybitni pianiści, m.in. Marc-André Hamelin, Jon Kimura Parker, André Laplante, Louis Lortie i Janina Fiałkowska.

Koncerty festiwalowe odbywają się głównie w salach koncertowych Memorial University of Newfoundland’s School of Music. Jednak festiwal korzysta także z innych miejsc w St. John’s oraz innych obszarów Nowej Fundlandii, takich jak Rocket Room w Rocket Bakery, Kościół prezbiteriański św. Andrzeja („The Kirk”), LPSU Hall, Gower St. United Church, Stary Kościół w Admiral’s Cove, Kościół Dziedzictwa Świętego Jerzego w Brigus oraz Fisher’s Loft w Port Rexton, Trinity Bay.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *