Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Three Choirs Festival, fot. Graham Hobster, Pixabay

Three Choirs Festival, Anglia

Three Choirs Festival to festiwal muzyczny odbywający się corocznie pod koniec lipca, rotacyjnie pomiędzy katedrami Trzech Hrabstw (Hereford, Gloucester i Worcester) i początkowo z udziałem ich trzech chórów, które pozostają centralnym punktem tygodniowego programu. Duży repertuar chóralny jest obecnie wykonywany przez Festival Chorus, ale na festiwalu pojawiają się także inne ważne zespoły oraz międzynarodowi soliści. Obecnie wydarzenie to jest ustalane w ostatnim tygodniu lipca.

Festiwal jest ściśle utożsamiany z muzycznymi karierami brytyjskich kompozytorów Edwarda Elgara i Ralpha Vaughana Williamsa. Organistami trzech katedr (którzy pełnią rolę dyrektora artystycznego i dyrygenta festiwalu, gdy ich katedra jest gospodarzem) są Geraint Bowen (Hereford), Adrian Partington (Gloucester) i Samuel Hudson (Worcester).

Historia

Festiwal, pierwotnie odbywający się przez dwa dni we wrześniu, jest jednym z najstarszych na świecie festiwali klasycznej muzyki chóralnej. Pierwotnie nazywany był Annual Music Meeting of the Three Choirs. Pierwszy festiwal prawdopodobnie odbył się w Gloucester w 1715 r. Reklama festiwalu w 1719 r. była skierowana do „członków corocznego zgromadzenia muzycznego w tych częściach”.

W XIX wieku pojawiły się utwory Rossiniego, Mozarta i Beethovena, a losy festiwalu wzmocniło pojawienie się kolei. Przyniosły one jednak także tłumy, co nie zawsze podobało się władzom kościelnym, choć pełne miejsca zasilały finanse. W latach 70. XIX wieku festiwal został ograniczony do trzech chórów katedralnych, kończąc na pewien czas erę przyjezdnych sławnych śpiewaków, ponieważ frakcja w kościele starała się podkreślić „odpowiedni” charakter działalności dozwolonej w katedrach. Władze cywilne nie zgodziły się jednak z kościelnymi i festiwal odżył. Herbert Sumsion, organista w Gloucester w latach 1928-1967, szczególnie przyczynił się do promocji twórczości rodzimych kompozytorów, m.in. dokonując premier utworów Howellsa, Finziego i innych. Kompozycje Parry’ego były również regularnie wykonywane.

W 1995 roku powołano do życia Stowarzyszenie Festiwalowe, aby zapewnić entuzjastom możliwość aktywnego uczestnictwa we wspieraniu Festiwalu Trzech Chórów. Festiwal jest finansowany ze sprzedaży biletów, darowizn i sponsoringu.

W 2010 roku powstał Młodzieżowy Chór Festiwalu Trzech Chórów. Składa się on ze śpiewaków w wieku 16-25 lat i od tego czasu występuje na każdym festiwalu pod opieką różnych dyrygentów. W 2012 roku w Hereford Three Choirs Festival Youth Choir dokonał premiery Centuries of Meditation, aranżacji autorstwa Dobrinki Tabakovej do słów Thomasa Traherne’a.

W lipcu 2019 roku poinformowano, że zaprogramowanie Ody do radości Beethovena na finał festiwalu wywołało gniew wśród Brexitowców, ze względu na jego użycie jako Hymnu Europy. Koncert, w przeciwieństwie do innych głównych wydarzeń muzycznych na festiwalu, nie wyprzedał się.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *