Follow
Styriarte to coroczny letni festiwal muzyki klasycznej w Grazu i Styrii w Austrii, założony w 1985 roku. Koncentruje się na muzyce dawnej, barokowej oraz muzyce okresu klasycznego. Festiwal, który miał na celu zaprezentowanie twórczości Nikolausa Harnoncourta w jego rodzinnym mieście, rozrósł się i przetrwał jego śmierć.
Styriarte – historia festiwalu
Kurt Jungwirth, odpowiedzialny za politykę kulturalną w Styrii, chciał związać dyrygenta Nikolausa Harnoncourta z jego rodzinnym miastem Graz. Głównym tematem pierwszego Styriarte był Johann Sebastian Bach, a główną rolę odgrywał Concentus Musicus Wien Harnoncourta. Festiwalem kierowali Andrea Herberstein i Wolfgang Schuster, członek Wiener Philharmoniker. Pierwszy festiwal został wystawiony latem 1985 r.
W 1987 roku Harnoncourt dyrygował również Chamber Orchestra of Europe. Sukcesem wśród publiczności stała się impreza Ein Fest für Haydn (Uczta dla Haydna) w Schloss Eggenberg. W 1988 roku następcą Herbersteina został Christopher Widauer. Rok później barokowy kościół w Stainz był pierwszym miejscem festiwalowym poza Grazem, gdzie Harnoncourt poprowadził koncerty z Concentus Musicus i Arnold Schoenberg Chor. W 1991 roku Mathis Huber zastąpił Widauera.
Festiwal odbywał się później także w Römersteinbruch (rzymski kamieniołom) w Wagna, Stift St. Lambrecht, Stift Rein i innych miejscach w Styrii, w tym w nowo otwartej Helmut List Hall od 2003 roku i Freilichtmuseum Stübing od 2007 roku. W 2005 roku międzynarodową uwagę zwróciła inscenizowana produkcja Carmen Bizeta z Harnoncourtem. Od 2007 roku, kiedy hasłem przewodnim stało się Wanted: Europa, nadawca ORF emitował koncerty na żywo. Od 2008 roku festiwal wzorował się na Bayreuth Festival i Metropolitan Opera w Nowym Jorku, oferując „public viewing”; pierwszym prezentowanym dziełem była Msza Koronacyjna Mozarta z Harnoncourtem w kościele parafialnym w Stainz.
Wykonawcy
Do czołowych wykonawców festiwalu należeli, Harnoncourt i Savalli, Quatuor Mosaiques, Armonico Tributo Austria i Il Giardino Armonico.
Po śmierci Harnoncourta w 2016 roku pojawili się dyrygenci Karina Canellakis, Andrés Orozco-Estrada i Jeremie Rhorer, dzieląc się projektem prezentacji wszystkich Symfonii Beethovena. Liczba koncertów symfonicznych została zredukowana z jedenastu do siedmiu, podczas gdy sprzedane bilety pozostały prawie takie same, na poziomie 33.000 biletów na 64 wydarzenia (ponad 90% dostępnych miejsc).
Dodaj komentarz