Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Stratford Summer Music Festival, fot. steve oprey, Pixabay

Stratford Summer Music Festival, Stratford, Kanada

Stratford Summer Music to organizacja non-profit, która co roku organizuje kilkutygodniowy festiwal w Stratford, Ontario – kanadyjskiej stolicy Szekspira. Festiwal odbywa się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków w centrum miasta. Występują na nim lokalni, prowincjonalni, krajowi i międzynarodowi artyści, reprezentujący różne gatunki muzyczne. Misją Stratford Summer Music jest celebrowanie wysokiej jakości muzyki i wzmacnianie reputacji regionu Stratford jako wyjątkowego domu dla sztuki.

Kierownictwo artystyczne

Dyrektorem artystycznym Stratford Summer Music jest Mark Fewer, światowej sławy skrzypek. Mark ma na swoim koncie występy na renomowanych scenach, takich jak Carnegie Hall, Wigmore Hall i Salle Pleyel. Jako dyrygent kierował wieloma zespołami, takimi jak Musici de Montreal, l’Orchestre Symphonique de Laval, Newfoundland Sinfonia, McGill Baroque Orchestra i chór Capella Antica. Obecnie skupia się na dostarczaniu muzyki na żywo społeczności Stratford i okolic, eksplorując różne formy prezentacji muzycznych występów.

Stratford Summer Music angażuje się również w programy edukacji muzycznej dla młodzieży w lokalnych społecznościach. W ramach tych programów, festiwal ułatwia mentorowanie między doświadczonymi muzykami a aspirującymi talentami.

Historia

Festiwal Stratford Summer Music został założony przez pianistę Petera Elyakima Taussiga, pierwszego rezydującego dyrektora artystycznego. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w latach 1980-1984, a potem został reaktywowany w 2001 roku przez Johna A. Millera. Podczas festiwalu wystąpili artyści tak znani jak Chór Męski Leoni, Duke Ellington Orchestra, l’Orchestre de la Francophone Canadienne, National Youth Orchestra, Phil Nimmons Jazz Quartet, St. Lawrence String Quartet, Vancouver Bach Choir, Measha Brueggergosman, James Ehnes, Ronnie Hawkins, David Jalbert, Jean-Pierre Leguay i Ashley MacIsaac. W ostatnich latach festiwal został wydłużony do sześciu tygodni.

W 2011 roku prestiżowe brytyjskie czasopismo muzyczne „Gramophone” uznało Stratford Summer Music za jeden z najlepszych letnich festiwali muzycznych w Ameryce Północnej.

Podczas festiwalu w 2014 roku odbyła się rezydencja zespołu TorQ Percussion Quartet na wyspie Tom Patterson, która została przemianowana na „Tom Percussion Island”. Zainstalowano tam różne instrumenty perkusyjne, w tym duży bęben wykonany z wydrążonego pnia drzewa, labirynt gongów i dinozaur wykonany z instrumentów muzycznych dla dzieci. Celem tej instalacji było zachęcenie młodych ludzi do eksploracji i gry na instrumentach perkusyjnych.

W 2018 roku na wyspie Tom Patterson zainstalowano Muzeum Księżyca, które było wystawą stworzoną przez brytyjskiego artystę Luke’a Jerrama. Był to siedmiometrowy balon z zamówionym od NASA szczegółowym zdjęciem Księżyca. Muzeum Księżyca było tłem dla wielu koncertów i wydarzeń podczas festiwalu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *