Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Southern Cathedrals Festival, fot. Zsolt, Pixabay

Southern Cathedrals Festival, Anglia

Southern Cathedrals Festival (znany w skrócie jako „SCF„) to 5-dniowy festiwal muzyczny odbywający się rotacyjnie pomiędzy katedrami w Chichester, Winchester i Salisbury w Anglii, w przedostatnim tygodniu lipca. Festiwal został przywrócony w 1960 roku po tym, jak początkowe próby stworzenia corocznego wydarzenia zakończyły się 28 latami przerwy. Właściwy dyrektor muzyczny pełni funkcję dyrektora festiwalu, gdy dana katedra jest gospodarzem wydarzenia – obecnie są to Charles Harrison (organista i mistrz chórzystów, katedra w Chichester), Andrew Lumsden (organista i dyrektor muzyczny, katedra w Winchester) oraz David Halls (dyrektor muzyczny, katedra w Salisbury).

Historia

We wrześniu 1904 roku w Katedrze Chichester odbyło się nabożeństwo z okazji ponownego otwarcia głównych organów Katedry Chichester po ich renowacji przez Hele z Plymouth. W nabożeństwie wzięły udział chóry katedralne Katedry Chichester, Katedry Winchester i Katedry Salisbury. W 1905 roku chóry katedralne spotkały się w Salisbury, a następnie w Winchester w 1906 roku. Biskup Wilberforce z Chichester zmarł we wrześniu 1907 roku, więc powrót do Chichester musiał zostać odłożony do 1908 roku. Odtąd Three Choirs Festival, jak go wówczas nazywano, trwał do 1913 roku, kiedy to zawieszono coroczne spotkania z powodu I wojny światowej. Festiwal został reaktywowany w 1920 roku i odbywał się do 1932 roku. W tym czasie doroczne spotkanie składało się tylko z jednego dnia i wspólnego wykonania przez trzy chóry pieśni chóralnej.

W 1960 roku festiwal został ponownie powołany do życia przez Johna Bircha (Chichester), Reginalda Alwyna Surplice’a (Winchester) i Christophera Dearnleya (Salisbury), przy czym tytuł zmieniono na Southern Cathedrals Festival, a długość zwiększono do dwóch dni, z dwoma wspólnymi nabożeństwami Evensong i dodaniem koncertu.

Festiwal trwa obecnie trzy dni i składa się z trzech koncertów, chóralnego masterclass, recitalu organowego, Eucharystii Festiwalowej, obiadów w formie bufetu, trzech nabożeństw Evensong śpiewanych osobno przez każdy z chórów oraz wydarzenia „Fringe”. Na Fringe składają się, napisane i wykonywane przez katedrę goszczącą, solówki śpiewane przez świeckich urzędników, komediowe akty organistów i wikariuszy, i tak dalej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *