Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Sommerliche Musiktage Hitzacker, fot. Silvia Stödter, Pixabay

Sommerliche Musiktage Hitzacker, Hitzacker, Niemcy

Sommerliche Musiktage Hitzacker („letnie dni muzyki Hitzacker”) to nazwa tradycyjnego międzynarodowego festiwalu klasycznej muzyki kameralnej w Hitzacker, w Dolnej Saksonii, w Niemczech. Założony w 1946 roku, odbywa się corocznie przez dziewięć dni począwszy od ostatniego weekendu lipca.

Historia

Pierwszy festiwal odbył się latem 1946 roku, dlatego jest uważany za pierwszy festiwal muzyki kameralnej w Niemczech. Pierwszym dyrektorem artystycznym był wiolonczelista Hans Döscher, który kierował festiwalem aż do swojej śmierci w 1971 roku. Skupił on festiwal na muzyce kameralnej, zarówno na muzyce dawnej jak i współczesnej. Od 2012 do 2015 roku festiwalem kierowała skrzypaczka Carolin Widmann. Od 2016 roku dyrektorem jest Oliver Wille, członek założyciel Kuss Quartet i profesor muzyki kameralnej na smyczki w Musikhochschule Hannover.

Program

W programie znalazły się koncerty muzyki kameralnej od średniowiecznej po regularne premiery, nowe projekty koncertowe, literatura, taniec i film. Każdy rok miał kiedyś swoje motto, takie jak „Europa” w 2009 r. i „Ins Labor” w 2010 r., prezentujące eksperymenty w muzyce, a także muzykę związaną z wynalazcami. W 2016 r. nowy dyrektor programował bez hasła, ale skupił się na festiwalu jako miejscu spotkań i kazał publiczności zdecydować o jednym programie koncertowym.

Wśród prawykonań znalazł się m.in. Koncert fletowy Isanga Yuna 30 lipca 1977 r., w wykonaniu Karlheinza Zöllera i pod dyrekcją Günthera Weißenborna. Drugi kwartet smyczkowy Jörga Widmanna, Choralquartett, został zamówiony przez festiwal i prawykonany przez Keller Quartet 29 lipca 2003 r.

Artyści

Międzynarodowi artyści, którzy pojawili się na festiwalu, to m.in. „kompozytorzy rezydenci”, jak Krzysztof Penderecki w 2001 roku, wcześniej Aribert Reimann, Olivier Messiaen, György Ligeti i Witold Lutosławski, a także Heinz Holliger, Bernhard Lang, Helmut Lachenmann i Wolfgang Rihm. Dieter Ammann był kompozytorem-rezydentem w 2014 r.

Wśród instrumentalistów znaleźli się Anatol Ugorski, Boris Pergamenschikow, Dinorah Varsi, Rosamunde Quartet, Hilliard Ensemble, Stephen Kovachevich, Patricia Kopatchinskaja i Sol Gabetta, oraz Ensemble Modern. Dyrygent i pianista Marino Formenti otrzymał na festiwalu w 2009 roku nagrodę Belmont Prize. Wśród wykonawców, którzy pojawili się na festiwalu na początku swojej kariery są Amadeus Quartet, Emerson String Quartet, Baiba Skride i Lauma Skride oraz Carolin Widmann.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *