Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Septiembre Musical, fot. Silvia Cristina Garay, Pixabay

Septiembre Musical, Tucumán, Argentyna

Septiembre Musical to coroczny międzynarodowy festiwal sztuk, który odbywa się w prowincji Tucumán, Argentyna. Od 1960 roku jest organizowany przez rząd prowincji i uważany (ze względu na swoją trwałość i jakość) za jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w kraju.

Od swojego początku festiwal stał się cenionym wydarzeniem społecznym i kulturalnym, ponieważ w kolejnych edycjach gościł takie gwiazdy jak Ravi Shankar, Duke Ellington Quartet Tokyo, wirtuoz skrzypiec z Rosji Boris Belkin, Camerata Bariloche, Ástor Piazzolla, Mercedes Sosa, pianista Bruno Leonardo Gelber, Martha Argerich, Miguel Ángel Estrella, Sylvia Kersenbaum i Pia Sebastiani, Les Luthiers, The New York Quartet, Porteña Jazz Band, Chór Chłopięcy Wiedeńskiego Chóru Dziecięcego oraz Orkiestra Mariano Moresa.

Inspirowany Maggio Musicale Fiorentino, Septiembre Musical pierwotnie był poświęcony muzyce akademickiej, symfonicznej, kameralnej i chóralnej, ale na przestrzeni lat dodawano do niego takie dziedziny jak balet, opera, jazz oraz gatunki popularne, w tym folklor, tango, rock i pop.

Festiwal został stworzony w prowincjonalnym kontekście silnej tradycji kulturowej, która została zaznaczona założeniem w 1911 roku Akademii Sztuk Pięknych, będącej pionierem w kraju, oraz założeniem w 1948 roku Orkiestry Narodowego Uniwersytetu w Tucumán (UNT).

W organizację inauguracyjnego festiwalu zaangażowane były Prowincjonalna Rada Kultury (Consejo Provincial de Difusión Cultural) oraz Narodowy Uniwersytet w Tucumán (Universidad Nacional de Tucumán), przy silnym wsparciu niezależnej prasy, w tym gazety La Gaceta.

Początkowe lata festiwalu charakteryzowały się wykładami wybitnych muzykologów i krytyków muzycznych kraju.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *