Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Sarasota Music Festival, fot. DaveRanck, Pixabay

Sarasota Music Festival, Sarasota, USA

Sarasota Music Festival to amerykański festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się corocznie w czerwcu w Sarasocie na Florydzie, pod patronatem Sarasota Orchestra. Festiwal został założony w 1965 roku przez dyrygenta Paula Wolfe’a, który pozostał jego dyrektorem aż do lata 2006 roku. Po przejściu Wolfe’a na emeryturę, dyrektorem festiwalu został dyrygent i kompozytor Robert D. Levin. W 1984 roku festiwal został uznany przez ustawodawcę stanu Floryda jako „Oficjalny Festiwal Nauczania i Występów Stanu Floryda”. W 2016 roku dyrektorem muzycznym festiwalu został Jeffrey Kahane.

Podobnie jak Aspen Music Festival and School oraz Tanglewood Music Festival, Sarasota Music Festival nie tylko prezentuje koncerty uznanych artystów, ale także prowadzi letnią akademię muzyczną, w której obiecujący profesjonalni muzycy uczestniczą w występach, kursach mistrzowskich i warsztatach, które mają na celu zapewnienie intensywnego szkolenia i możliwość nawiązywania kontaktów. Od 1984 roku festiwal posiada status „Oficjalnego Festiwalu Nauczania i Występów Stanu Floryda”. Co roku festiwal otrzymuje setki zgłoszeń od studentów z najlepszych amerykańskich szkół muzycznych, takich jak Colburn School of Music w Los Angeles, Curtis Institute of Music w Filadelfii, New England Conservatory, Oberlin Conservatory w Ohio, Juilliard School w Nowym Jorku, Shepherd School of Music of Rice University i Eastman School of Music w Rochester w stanie Nowy Jork. Niemniej jednak, każdego roku wybieranych jest mniej niż 60 studentów. Od czasu inauguracji festiwalu 45 lat temu, dziesiątki byłych studentów festiwalu dołączyło do tak renomowanych amerykańskich orkiestr jak New York Philharmonic, Cleveland Orchestra, Chicago Symphony, Philadelphia Orchestra, Boston Symphony Orchestra i Los Angeles Philharmonic. Podobnie, byli studenci festiwalu obecnie pełnią funkcje wykładowców w większości czołowych konserwatoriów i szkół muzycznych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Co roku festiwal zatrudnia około 40 artystów gościnnych, którzy nie tylko uczą studentów podczas festiwalu, ale także występują w serii publicznych koncertów w Sarasota Opera House i Beatrice Friedman Symphony Center przez cały czerwiec. Niektórzy z wykładowców, tacy jak skrzypek i dyrygent Joseph Silverstein, są członkami wydziału festiwalu od dziesięcioleci. Byli studenci festiwalu, którzy stali się artystami wydziałowymi, to między innymi skrzypek Robert Vernon, skrzypaczka Ani Kavafian, oboista Allan Vogel, fagocistka Nancy Goeres i wiolonczelista Timothy Eddy. Studenci festiwalu mają również możliwość występowania przed publicznością jako część orkiestry festiwalowej i podczas koncertów muzyki kameralnej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *