Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Salzburg Easter Festival, fot. Hans, Pixabay

Salzburg Easter Festival, Salzburg, Austria

Wielkanocny Festiwal w Salzburgu to coroczny festiwal opery i muzyki klasycznej odbywający się w Salzburgu, w Austrii, w czasie tygodnia wielkanocnego.

Przez większość historii festiwalu, orkiestrą rezydującą na Wielkanocnym Festiwalu była Berlińska Orkiestra Filharmoniczna, której dyrektorem muzycznym w tym czasie był Karajan, który służył również jako dyrektor artystyczny. Orkiestra kontynuowała swoje zaangażowanie w festiwal przez kolejne kadencje Claudio Abbado, który został dyrektorem artystycznym w 1994 roku.

W lutym 2010 roku pojawiły się zarzuty o skandal finansowy i defraudację wobec ówczesnego dyrektora wykonawczego Wielkanocnego Festiwalu, Michaela Dewitte. Skandal rozszerzył się po tym, jak Klaus Kretschmer, dyrektor techniczny Festiwalu w Salzburgu, został podobnie oskarżony, a następnie znaleziony w Salzburgu w stanie ciężkim po próbie samobójczej. Zarówno Dewitte jak i Kretschmer zostali zwolnieni. Peter Alward został wówczas mianowany nowym dyrektorem zarządzającym Wielkanocnym Festiwalem.

W maju 2011 roku Filharmonicy Berlińscy zdecydowali się opuścić Wielkanocny Festiwal w Salzburgu jako orkiestra rezydencyjna. W czerwcu 2011 roku Wielkanocny Festiwal ogłosił Staatskapelle Dresden swoją nową orkiestrą rezydencyjną, a jej głównym dyrygentem – Christiana Thielemanna.

Od 1 lipca 2015 roku menedżer kultury, kompozytor i dyrygent Peter Ruzicka jest dyrektorem zarządzającym Wielkanocnego Festiwalu w Salzburgu, po Peterze Alwardzie i Berndzie Gaubingerze.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *