Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Piano Summer, fot. Felix Dilly, Pixabay

Piano Summer, New Paltz, USA

Follow
( 0 Followers )
X

Follow

E-mail : *

Piano Summer to międzynarodowy letni instytut i festiwal skoncentrowany wyłącznie na muzyce fortepianowej, założony w 1995 roku. Wyróżnia się kompleksowym podejściem do nauki i prezentacji muzycznej, kierowanym przez uznanego pianistę i pedagoga Vladimira Feltsmana. Wybitni uczniowie z różnych stron świata dołączają do zaangażowanych muzyków i nauczycieli, aby zgłębić sztukę gry na fortepianie. Piano Summer jest częścią Wydziału Muzyki na Uniwersytecie Stanowym New Paltz.

Jednym z wydarzeń festiwalu jest Gala Symfoniczna, która obejmuje Konkurs Pianistyczny Jacoba Fliera, nazwany na cześć znakomitego rosyjskiego pianisty. Jacob Flier przez długi okres wykładał w Konserwatorium Moskiewskim i wpłynął na rozwój wielu wybitnych muzyków, w tym Vladimira Feltsmana. Zwycięzca konkursu ma okazję zagrać koncert fortepianowy z Hudson Valley Philharmonic podczas Gali Symfonicznej, którą dyryguje Maestro Vladimir Feltsman. Ten występ stanowi kulminację trzytygodniowego programu festiwalowego. Ponadto drugie i trzecie miejsce w konkursie prowadzi do wspólnego recitalu. Wszyscy trzej zwycięzcy otrzymują również stypendia umożliwiające udział w Piano Summer Institute w kolejnym roku.

Konkurs Pianistyczny Jacoba Fliera jest integralną częścią Piano Summer i jest otwarty dla wszystkich przyjętych studentów programu. Repertuar konkursu obejmuje wykonanie jednego preludium i fugi z utworu „The Well-Tempered Clavier” J.S. Bacha, a także wybór głównego utworu dokonany przez uczestnika (przy czym utwór ten nie może być autorstwa tego samego kompozytora, którego koncert zostanie zaprezentowany w części finałowej konkursu).

W części finałowej konkursu, uczestnik wykonuje dowolny koncert fortepianowy jednego z następujących kompozytorów: Mozart, Haydn, Beethoven, Schumann, Liszt, Chopin, Grieg, Barber, Mendelssohn, Saint-Saëns, Franck, Czajkowski, Rachmaninow, Prokofiew, MacDowell, Gershwin lub Szostakowicz. To wydarzenie stanowi znaczący moment w życiu młodych pianistów i daje im możliwość prezentacji swojego talentu przed publicznością i wybitnymi muzykami.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *