Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Oxford Lieder Festival, fot. marlon rondal, Pixabay

Oxford Lieder Festival, Oxford, Anglia

Oxford Lieder Festival to brytyjski festiwal muzyki klasycznej, specjalizujący się w repertuarze pieśni artystycznych.

Historia

Festiwal został założony w 2002 roku przez pianistkę Sholto Kynoch i w krótkim czasie urósł do rangi największego w Wielkiej Brytanii festiwalu pieśni artystycznych. Oxford Lieder jest obecnie zarejestrowaną organizacją charytatywną i oprócz corocznego festiwalu, który odbywa się w październiku, organizowane są również, przez cały rok, regularne koncerty i kursy mistrzowskie , a także rosnący program wydarzeń edukacyjnych. Podczas gdy większość wydarzeń odbywa się w podstawowym zestawie miejsc (w tym Holywell Music Room i Jacqueline du Pré Music Building), niektóre koncerty mają miejsce poza centrum Oxfordu w Anglii.

Nagrania

W 2010 roku Oxford Lieder dokonał pierwszego nagrania ze Stone Records pod szyldem Oxford Lieder Live. Płyta została wydana w 2011 roku i była pierwszą z serii, na którą złożą się pierwsze kompletne nagrania pieśni Hugo Wolfa. Obecnie ukazało się siedem z łącznie jedenastu płyt. W 2013 roku nakładem Oxford Lieder & Stone Records ukazało się nagranie live kompletu Kantyczek Benjamina Brittena oraz płyta zatytułowana „Schubert Lieder Year by Year”, zawierająca po jednej pieśni z każdego roku życia kompozytorskiego Schuberta.

Inne działania

Oxford Lieder prowadzi Young Artist Platform, promując młode duety śpiewaków i pianistów w klubach muzycznych i stowarzyszeniach w całej Anglii, Walii i Szkocji. Jest częścią Oxford Music Network, i współpracuje z lokalnymi szkołami podczas corocznego festiwalu.

Wykonawcy

Wykonawcy, którzy brali udział w festiwalu to między innymi:

  • Sopran: Mary Bevan, Sarah-Jane Brandon, Sophie Daneman, Geraldine McGreevy, Kate Royal,
  • Mezzosopran: Sarah Connolly, Anna Grevelius
  • Tenor: James Gilchrist, Daniel Norman, Mark Padmore, Ian Partridge, Robin Tischler
  • Baryton: Thomas Allen, Olaf Bär, William Dazeley, Gerald Finley, Thomas Guthrie, Wolfgang Holzmair, Jonathan Lemalu, Stephan Loges, Christopher Maltman, Roderick Williams, Nicky Spence, Mark Stone, Håkan Vramsmo
  • Pianiści: Eugene Asti, Iain Burnside, Julius Drake, Michael Dussek, Iain Farrington, Graham Johnson, Sholto Kynoch, Natasha Loges, Malcolm Martineau, Paul Plummer
  • Klawesynista: Julian Perkins
  • Narrator: Simon Callow

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *