Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Oundle International Festival, fot. Ashley Medlock, Pixabay

Oundle International Festival, Oundle, Anglia

Oundle International Festival (OIF) to coroczny festiwal sztuk społecznych i szkoła organowa odbywające się w Oundle w Anglii.

Oundle International Festival (OIF) został założony w 1985 roku, a jego głównym celem jest szkolenie młodych organistów. Letnie szkoły skupiają się wokół nowych organów, zbudowanych przez Frobeniusa z Danii i zainstalowanych w Oundle School Chapel. Co roku w lipcu OIF prowadzi warsztaty z międzynarodowym zespołem organistów dla 60 młodych organistów w wieku od 14 do 24 lat.

Festiwal i Szkoła Letnia były częścią Oundle School oraz były przez nią wspierane, ale od 1995 roku OIF jest niezależną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i zarejestrowaną organizacją charytatywną działającą pod nazwą Oundle Music Trust. Posiada ośmioosobowy Komitet Zarządzający, który spotyka się trzy razy w roku.

W 2007 roku Festiwal po raz pierwszy zorganizował operę społeczną, wystawiając trzy przedstawienia Tobiasza i Anioła Jonathana Dove’a. Było to bardzo udane przedsięwzięcie, w którym wzięły udział trzy chóry złożone z miejscowej ludności (jeden składał się z około 40 uczniów miejscowej szkoły podstawowej), sławni profesjonalni śpiewacy operowi oraz mała orkiestra złożona z profesjonalnych muzyków. Występy odbywały się w kościele parafialnym św. Piotra.

Komitet festiwalowy promuje trzy działania:

Oundle for Organists – całoroczny ruch szkoleniowy, promujący dostęp do organów oraz wspierający młodych organistów (od początkujących do poziomu uniwersyteckiego) w ich rozwoju muzycznym.

Oundle International Festival – profesjonalny festiwal muzyczny odbywający się co roku w lipcu w Oundle i okolicy, przyciągający coraz większą publiczność z lokalnej społeczności oraz z dalszych okolic. Program obejmuje jazz, folk obok repertuaru klasycznego.

Oundle Music Trust Community & Education Programme – program koncertów (w tym Music in Quiet Places), warsztatów i projektów w rejonie Oundle, którego celem jest poszerzenie dostępu do muzyki i czerpanie z niej radości. Od 1994 roku na boiskach Oundle School odbywa się koncert jazzowo-pirotechniczny, który stał się najważniejszym wydarzeniem roku w małym miasteczku Oundle, przyciągając do 5,000 widzów z całego Midlands.

Edukacja dla młodych organistów

Od lipca 2002 roku kurs Prospective Organ Scholars został oddzielony od głównej szkoły letniej w Oundle i obecnie odbywa się na przemian w Cambridge i Oxfordzie. Studenci zakwaterowani są w Oxbridge College i w ten sposób otrzymują prawdziwy zastrzyk energii przed ważnymi egzaminami na stypendium organowe we wrześniu. Są oni zobowiązani do kierowania, śpiewania i towarzyszenia trzem Evensongs w różnych kaplicach kolegium, z Compline na dwa wieczory. Ranki i późne wieczory są zajęte nauką i praktyką gry na organach, z pełnym dostępem do organów uczelni w Cambridge i Oxfordzie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *