Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Ottawa Chamberfest, fot. DEZALB, Pixabay

Ottawa Chamberfest, Ottawa, Kanada

Letni festiwal Ottawa Chamberfest to wydarzenie muzyczne organizowane przez Ottawa Chamberfest, znane również jako Chamberfest, w Ottawie, Ontario, Kanada.

Artyści

W 1994 roku narodził się pomysł zorganizowania festiwalu muzyki kameralnej w Ottawie w celu zapewnienia dostępu do muzyki klasycznej na żywo w letnich miesiącach oraz wypełnienia miejskich kościołów wspaniałymi dźwiękami. Festiwal rozpoczął się jako Ottawa International Chamber Music Festival z 22 koncertami w dwóch kościołach i od razu zyskał popularność. Dyrektor artystyczny i wykonawczy, Julian Armor, dążył do zwiększenia popularności muzyki klasycznej wśród mieszkańców. Festiwal stale się rozwijał, a w 2011 roku prezentował prawie 100 koncertów, przyciągając ponad 80 000 słuchaczy. Jest to największy festiwal muzyki kameralnej na świecie.

Roman Borys, wiolonczelista Gryphon Trio i laureat nagrody Juno, pełni funkcję dyrektora artystycznego i wykonawczego Ottawa Chamberfest. Jego koledzy z tria, skrzypaczka Annalee Patipatanakoon i pianista James Parker, są również doradcami artystycznymi festiwalu.

Muzyka

Choć głównie prezentowane są tradycyjne utwory muzyki klasycznej, repertuar festiwalu ewoluował, obejmując również muzykę popową, jazzową i z innych regionów świata. W ciągu typowego dnia koncertowego można usłyszeć różne gatunki muzyczne. W ramach Ottawa Chamberfest 2011 koncerty są podzielone na kilka serii, takich jak Chamber Chat (wykłady), Music at Noon (muzyka w porze lunchu), New Music Now (prezentacje nowych artystów), Meet the Artist (spotkania z artystami), Bring the Kids (darmowe pokazy dla dzieci), 3PM Series (popołudniowe występy), The Siskind Concerts (nocne koncerty poświęcone Jacobowi Siskinowi, krytykowi muzycznemu i mecenasiowi sztuki), Market Soirées (wieczorne koncerty skupiające się na intymnych doznaniach muzycznych), Alfresco Concerts and Guerilla Gigs (darmowe koncerty plenerowe w Rideau Hall i innych nieujawnionych lokalizacjach), Late Night at the Kildare (wieczorne koncerty organizowane przez kościół św. Brygidy) oraz Festival Gala Series (3 głośne występy w kościele Dominion-Chalmers United Church).

Miejsca

Koncerty odbywają się głównie w kościołach i obiektach kulturalnych w centrum Ottawy. Potwierdzone miejsca na Ottawa Chamberfest 2011 to Dominion-Chalmers United Church, Rideau Hall, Cmentarz Beechwood, Kościół św. Brygidy (Ottawa) i Kościół anglikański św. Jana Ewangelisty (Ottawa). W poprzednich latach Uniwersytet w Ottawie również był regularnym miejscem koncertów. Festiwal okazjonalnie korzystał również z Southam Hall w National Arts Centre na specjalne koncerty galowe.

Inne działania

Oprócz corocznego letniego festiwalu, Ottawa Chamberfest organizuje także wydarzenia przez cały rok. Seria koncertów odbywa się od jesieni do wiosny, oferując około dziesięciu koncertów sezonowych. Program CEE (Community Engagement and Education) angażuje społeczność w każdym wieku, oferując bezpłatne doświadczenia muzyczne.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *