Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Oregon Bach Festival, fot. 15079075, Pixabay

Oregon Bach Festival, Eugene, USA

Oregon Bach Festival (OBF) to coroczne święto twórczości Jana Sebastiana Bacha i jego spuścizny muzycznej, odbywające się w Eugene w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych na przełomie czerwca i lipca.

O festiwalu

Program festiwalu jest trojaki. Prezentuje zróżnicowany program koncertów i gościnnych artystów, który w ostatnich latach obejmował niezwiązane z Bachem programy Garrisona Keillora, Bobby’ego McFerrina, Frederiki von Stade i Yo-Yo Ma. Koncentruje się na repertuarze chóralno-orkiestrowym, w tym na zamówieniach i premierach, oraz podejmuje szeroko zakrojone działania edukacyjne, w tym Stangeland Family Youth Choral Academy kierowaną przez dyrygenta Antona Armstronga z St. Olaf College. The Wall Street Journal nazwał OBF „jednym z wiodących festiwali muzycznych na świecie”.

Oregon Bach Festival jest wspieranym przez darczyńców programem Uniwersytetu w Oregonie. Działalność festiwalu koncentruje się w Eugene’s Hult Center for the Performing Arts oraz w University of Oregon’s School of Music & Dance, głównie w Beall Hall.

Historia

Festiwal został założony w 1970 roku przez niemieckiego dyrygenta Helmutha Rillinga i byłego prezesa American Choral Directors Association, Royce’a Saltzmana, jako nieformalna seria zajęć i koncertów na University of Oregon. Pod koniec lat siedemdziesiątych lista koncertowa poszerzyła się o pełnowymiarowe występy chóralno-orkiestrowe. Choć początkowo festiwal inspirowany był muzyką Bacha, szybko wyszedł poza ścisłe ramy repertuarowe. Bach pozostaje jednak centralnym punktem festiwalu dzięki mistrzowskiej klasie dyrygentury Helmutha Rillinga, która prowadzi studentów przez kantaty, msze, pasje i inne dzieła chóralne. Ponadto festiwal często wykonuje największe dzieła Bacha z pełnymi siłami; na przykład w roku 300. rocznicy urodzin Bacha w 1985 roku festiwal wykonał Pasję według św. Jana, Pasję według św. Mateusza, Mszę h-moll i wszystkie sześć Koncertów Brandenburskich, których kulminacją był występ w Hollywood Bowl. Sukces modelu i struktury Festiwalu Bachowskiego doprowadził Helmutha Rillinga do stworzenia Internationale Bachakademie Stuttgart i kilku innych Akademii Bachowskich na całym świecie.

Oprócz przywództwa Helmutha Rillinga, wielu innych muzyków nawiązało długoterminowe relacje z OBF. Dyrygent i pianista Jeffrey Kahane występuje na festiwalu od ponad 20 lat, a muzykolog Robert Levin również był częstym uczestnikiem. Specjalistka od muzyki barokowej Monica Huggett wystąpiła jako lider zespołu w 2009 i 2010 roku. Baryton Thomas Quasthoff zadebiutował na OBF w 1995 roku i od tego czasu wielokrotnie powracał. W ostatnim czasie wystąpili także Midori, Sarah Chang, Kronos Quartet, The Five Browns i wiele innych gwiazd muzyki klasycznej. Festiwal gości również popularne zespoły, takie jak Garrison Keillor, Savion Glover i Pink Martini.

Festiwal w XXI wieku

Royce Saltzman przeszedł na emeryturę w 2006 roku i został zastąpiony na stanowisku dyrektora wykonawczego przez Johna Evansa, byłego producenta BBC i opublikowanego badacza Benjamina Brittena. Wraz z przybyciem Evansa w 2007 roku festiwal rozszerzył się o koncerty w całym Oregonie, w tym w Portland’s Arlene Schnitzer Concert Hall i Bend’s Tower Theatre. Ostatnie sezony obejmowały również współpracę z innymi regionalnymi organizacjami artystycznymi, w tym Oregon Shakespeare Festival, Portland Baroque Orchestra i Eugene Ballet. Festiwal zakończył również swoją pierwszą kampanię endowmentową, zbierając ponad 10 milionów dolarów.

Festiwal w 2010 roku, zapowiadany jako gala z okazji 40-lecia (41.), obejmował występy Thomasa Quasthoffa, Pink Martini, Bobby’ego McFerrina, Roberta Levina i Ya-Fei Chuanga oraz Portland Baroque Orchestra. Odbyła się również uroczystość Bernsteina z rezydencją Jamiego Bernsteina.

Phyllis i Andy Berwick przekazali festiwalowi 7,25 miliona dolarów w 2014 roku, co jest największym darem w historii grupy. Następnie Berwick Hall został ochrzczony jako pierwsza stała siedziba festiwalu w październiku 2017 roku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *