Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

granie na skrzypcach

Night of the Proms

Night of the Proms to seria koncertów odbywających się corocznie w Belgii (od 1985), Holandii, Niemczech i Luksemburgu. Regularnie odbywają się również występy we Francji, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii, Polsce, Danii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Koncerty składają się z muzyki pop i popularnej muzyki klasycznej (często łączonej), a udział w nich biorą zwykle różni znani muzycy i grupy.

Night of the Proms jest największą corocznie organizowaną imprezą halową w Europie. Night of the Proms jest oparty na Last Night of the Proms, ostatnim koncercie BBC Proms, serii około siedemdziesięciu koncertów klasycznych odbywających się corocznie w Royal Albert Hall w Londynie, ale jest organizowany niezależnie. Chociaż poprzez włączenie dużych porcji muzyki pop nie dorównuje swojemu brytyjskiemu odpowiednikowi i pomysłodawcy, przez pewien czas dzielił pewne elementy, takie jak tradycja kończenia występu brytyjską pieśnią patriotyczną „Land of Hope and Glory.” Piosenka kończąca występ zmienia się co roku od 2011 roku.

Night of the Proms został stworzony przez dwóch belgijskich studentów, Jana Vereecke i Jana Van Esbroecka w 1985 roku. Pierwsze NotP odbyło się w Antwerp Sportpaleis w Belgii 19 października 1985 roku. Obecnie impreza jest organizowana przez PSE Belgium (Promotion for Special Events), nadal zarządzane przez Vereecke i Van Esbroecka. PSE współpracuje z lokalnymi promotorami (Mojo w Holandii, Dirk Hohmeyer w Niemczech, Niels Estrup w Skandynawii, Music Events Polska itd.)


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *