Follow
New Ross Piano Festival to irlandzki festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się co roku w mieście New Ross w hrabstwie Wexford. Festiwal rozpoczął się w 2006 roku i prezentuje muzykę na fortepian, zarówno jako instrument solowy, jak i w ramach zespołu kameralnego.
Początki
Festiwal wyrósł z działalności grupy lokalnych entuzjastów muzyki, znanej jako Music for New Ross. Od 1995 roku organizowali oni koncerty na żywo na terenie New Ross, które zazwyczaj wiązały się z wynajęciem fortepianu. W 2005 roku postanowili rozwinąć serię koncertów wokół wynajętego fortepianu i narodziła się idea festiwalu. Pierwszy festiwal został otwarty 29 września 2006 roku wykonaniem Sonaty Księżycowej Ludwiga van Beethovena zagranej przez Hugh Tinneya.
Organizacja
Festiwal odbywa się w ciągu czterech dni pod koniec września każdego roku. Głównym miejscem festiwalu jest kościół św. Marii, New Ross. Od początku istnienia festiwalu dyrektorem artystycznym jest irlandzki pianista Finghin Collins. Jego polityka polega na tym, że na każdym koncercie pojawia się kilku pianistów-gości, dzięki czemu publiczność może zapoznać się z całą gamą oferowanych talentów, niekoniecznie uczestnicząc w każdym wydarzeniu. Oprócz prezentowania uznanych artystów, festiwal stwarza również możliwości dla studentów i początkujących wykonawców do udziału w kursach mistrzowskich i recitalach.
Muzyka i muzycy
Festiwal obejmuje szeroki repertuar od okresu baroku do XXI wieku. W 2011 roku dodano drugi fortepian, co pozwoliło na włączenie utworów na cztery i osiem rąk – w tym drugim przypadku transkrypcji Uwertury Wilhelm Tell Gioachino Rossiniego.
Wiele kompozycji miało swoje premiery w New Ross. W 2009 roku Finghin Collins dał pierwsze w Irlandii wykonanie Vrishti Bertranda Dubedouta. W 2011 roku w programie znalazła się światowa premiera utworu Two Guys walk into a Piano Bar urodzonego w Belfaście kompozytora Stephena Gardnera w wykonaniu Finghina Collinsa i Charlesa Owena.
Wśród innych artystów, którzy grali na festiwalu od początku jego istnienia są Freddy Kempf, John O’Conor, Cristina Ortiz, Kathryn Stott i Piers Lane.
Dodaj komentarz