Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Musique Cordiale International Festival, fot. RD Law, Pixabay

Musique Cordiale International Festival, Pays de Fayence, Francja

Musique Cordiale International Festival & Academy to coroczny festiwal muzyki klasycznej, pieśni, oratoriów i oper, założony w 2005 roku. Zazwyczaj odbywa się w miasteczkach na wzgórzach (village perché) w Pays de Fayence między Niceą a Aix-en-Provence na południu Francji pod koniec lipca i w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia. W ramach festiwalu odbywa się do 18 koncertów, w tym główne dzieła chóralne i orkiestrowe, zespoły kameralne, bezpłatne koncerty w porze obiadowej i recitale późno nocne w kościołach, kaplicach i na wolnym powietrzu.

Musique Cordiale International Festival gromadzi ludzi w każdym wieku i z wielu krajów, a jego celem jest zachęcenie do międzykulturowej przyjaźni i zrozumienia poprzez wspólne zaangażowanie w tworzenie muzyki. Ponad 100 śpiewaków i muzyków w wieku od 15 do 75 lat zbiera się co roku na serię prób i koncertów.

Tradycja chóralna pozostaje integralną częścią Musique Cordiale, a główne dzieło na chór i orkiestrę zamyka festiwal każdego roku. Ogólnoeuropejski chór składa się z doskonałych amatorów i profesjonalnych śpiewaków z takich zespołów jak The Bach Choir, London Symphony Chorus, Groupe Vocal Arpège de Bordeaux i Ensemble Equinox.

Orkiestra Festiwalowa to wielopokoleniowy zespół złożony z młodych profesjonalistów i uznanych muzyków z takich orkiestr jak San Francisco Symphony, LSO, OAE, Tonhalle Zurich i Oslo Philharmonic. Musique Cordiale działa jako platforma dla wschodzących solistów i muzyków orkiestrowych, oferując im możliwość nauki i wykonywania utworów, które później zagrają na międzynarodowej scenie. Akademia oferuje 6-8 utalentowanym graczom szansę na naukę i grę z profesjonalistami. Prowadzona przez czołowych profesjonalistów, Akademia oferuje możliwości dla smyczkowców i dęciaków oraz dla przyszłych śpiewaków.

Każdego roku Musique Cordiale zaprasza wybitnych dyrygentów do prowadzenia orkiestry i chóru. Idylliczne otoczenie Pays de Fayence zapewnia tym muzykom i śpiewakom wyjątkowe warunki do wspólnego występu w nieformalnym, prowansalskim środowisku. James Lowe, główny dyrygent Pruskiej Orkiestry Kameralnej w Niemczech i Vaasa Sinfonia, nowo mianowany dyrektor muzyczny Spokane Symphony, jest jednym z dyrygentów Orkiestry Festiwalowej, a Graham Ross, dyrektor muzyczny Clare College w Cambridge, ponownie poprowadzi festiwalowy chór i orkiestrę w 2023 roku. Poprzedni dyrygenci to Tom Seligman, Errol Girdlestone, Tomas Netopil i Kevin Griffiths.

Od 2005 roku wykonania obejmowały Mszę c-moll i Requiem Mozarta, Requiem Duruflégo, Magnificat i Mszę h-moll Bacha, Te Deum i Mszę Nelsona Haydna, Dixit Dominus i Solomon Haendla, Stabat Mater Dvoraka, Nieszpory Monteverdiego, Pory roku Hayna, Mesjasza i Requiem Faurégo. Wykonywane utwory orkiestrowe i kameralne obejmują szeroki repertuar, a urozmaiceniem są wieczory jazzowe, często w romantycznych plenerach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *