Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Music Mountain Summer Chamber Music Festival, fot. David Mark, Pixabay

Music Mountain Summer Chamber Music Festival, Falls Village, USA

Music Mountain Summer Chamber Music Festival, zlokalizowany przy Music Mountain Road w Falls Village, w stanie Connecticut, to najstarszy ciągły festiwal muzyki kameralnej w Ameryce organizowany latem. Założony w 1930 roku, obecnie trwa w swoim 94. sezonie. Jego jest promowanie nauczania i wykonawstwa literatury kwartetów smyczkowych.

Historia

Music Mountain zostało założone w 1930 roku przez skrzypka Jacques’a Gordona jako stałe miejsce dla Gordon String Quartet. Głównym celem Music Mountain jest nauczanie i wykonawstwo literatury kwartetów smyczkowych. Festiwal słynie z regularnego zapraszania artystów o światowej renomie. Music Mountain oferuje także różnorodne programy edukacyjne w każdym sezonie. Działalność edukacyjna i artystyczna Music Mountain była nadzorowana od 1975 do 2017 roku przez Nicholasa Gordona, syna założyciela Jacques’a Gordona. W 2016 roku dyrektorem artystycznym został Oskar Espina-Ruiz, klarnecista. Po śmierci Nicka Gordona w październiku 2017 roku, członek zarządu, Ann M. McKinney, została wybrana na stanowisko tymczasowego prezesa.

Lokacje

Koncerty w Music Mountain odbywają się w Gordon Hall, sali kameralnej o doskonałej akustyce. Projektując tę salę, wzorowano się na skrzypcach: belki na suficie odwzorowują poprzeczkę i klin dźwiękowy skrzypiec, a drzwi francuskie naśladują otwory rezonansowe na brzuchu instrumentu. Kształt Gordon Hall przypomina skrzypce, jest długi i wąski. Samo wnętrze sali jest całkowicie otoczone powietrzem, z pustą przestrzenią pod podłogą i nad sufitem. Nie ma niczego, co mogłoby utrudnić wibracje ścian, podłogi i sufitu podczas grania na scenie. Gordon Hall pomieści 335 osób (400 z dodatkowymi miejscami siedzącymi).

Oprócz Gordon Hall, Music Mountain posiada 4 domy, nazwane imionami instrumentów w kwartecie smyczkowym. Domy to prefabrykowane budynki zamówione w 1930 roku z firmy Sears Roebuck. Właściwość została wpisana do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych ze względu na imponującą architekturę Gordon Hall oraz stosunkowo rzadki przykład zamawianych pocztą domów.

Koncerty

W sezonie 2016, Music Mountain zorganizowało 29 koncertów oraz dodatkowe wydarzenia społecznościowe. Obejmowało to 13 koncertów w serii Twilight, w tym Gilberta i Sullivana, Jazz, Big Band, Broadway, Country i Folk. Pozostałe 16 koncertów stanowiło część słynnej serii kwartetów smyczkowych Music Mountain, w których występowali tacy artyści jak The St. Petersburg Quartet, The Juilliard String Quartet, The Harlem String Quartet, The Shanghai String Quartet i wielu innych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *