Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Mondial Choral, fot. maxicarre, Pixabay

Mondial Choral, Laval, Kanada

Mondial Loto-Québec de Laval, znany również jako Mondial Choral lub Mondial Choral Loto-Québec (do 2011 r.), to letni festiwal odbywający się w Laval, Quebec, Kanada, który odbywa się corocznie od 2005 roku. Głównym sponsorem tego wydarzenia jest Loto-Québec, a Grégory Charles jest dyrektorem artystycznym i prezesem.

Historia

Festiwal po raz pierwszy odbył się w Laval w czerwcu 2005 roku. Z ponad 500 000 widzów, prawie 12 000 chórzystów, setkami artystów i ponad 300 występami stowarzyszeń chóralnych, Mondial Choral jest jednym z największych zgromadzeń chórów na świecie.

Każdego roku odbywa się wiele wydarzeń jednocześnie. Działania wewnętrzne to głównie krajowe i międzynarodowe konkursy zespołów wokalnych i chórów. Grupy prezentują swoją twórczość muzyczną w różnych miejscach Laval, kościołach i kaplicach.

Oprócz wykonawców, w wewnętrznych salach koncertowych i namiotach występują również gwiazdy, takie jak Grégory Charles, Jireh i Montreal Symphony Orchestra.

Bezpłatne imprezy plenerowe odbywają się zwykle z okazji Fête nationale du Québec na dużej scenie w Centre de la nature. Występują na nich tacy wykonawcy jak Malajube, Loco Locass, Mes Aïeux, Gilles Vigneault, Les Trois Accords (w 2007 r.); Robert Charlebois i Les Cowboys Fringants (w 2006 r.).

Mondial Choral zdobył obie pierwsze nagrody „Grands prix du tourisme Québecois” w kategorii krajowej „Festiwale i wydarzenia turystyczne, budżet operacyjny w wysokości 1 mln USD lub więcej” oraz w kategorii regionalnej „Cena firmy kasyn atrakcji turystycznych Quebecu – 100 000 odwiedzających lub więcej”.

W 2010 roku na festiwalu wystąpił progresywny zespół rockowy Yes. W 2012 roku do programu dodano nowe duże koncerty rockowe w wyniku niedawnego partnerstwa z Evenko. Sarah McLachlan, LMFAO i Aerosmith są wśród gości w nadchodzącym roku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *