Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Canberra, fot. Patty Jansen, Pixabay

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Canberra, Canberra, Australia

Follow
( 0 Followers )
X

Follow

E-mail : *

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Canberze to festiwal muzyczny z siedzibą w Canberze, Australii. Został założony przez Ursulę Callus (1939–2001), byłą prezydent Pro Musica Incorporated. Pierwszy festiwal początkowo nosił nazwę Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Canberze i odbył się w kwietniu 1994 roku. Zdobył Nagrodę Krytyków Canberry za Innowacje Muzyczne. Od 1997 roku festiwal jest corocznym wydarzeniem, a w 2008 roku zmieniono jego nazwę na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Canberze.

Od 2005 do 2008 roku festiwal przechodził okres szybkiego rozwoju, finansowany przez mecenasa sztuki Barbarę Blackman, i obecnie prezentuje około 30 koncertów rocznie. Peter Sculthorpe jest kompozytorem laureatem festiwalu i był bohaterem retrospektywy w 2009 roku, podczas której jego opera/muzyka teatralna „Rites of Passage” została po raz pierwszy wystawiona po 35 latach. To skupienie czasowe zbiegło się z jego 80. urodzinami.

Inne ważne zamówienia i premiery podczas festiwalu obejmują Czwartą Symfonię Arvo Pärta, „…songs are sung…” Henryka Góreckiego na orkiestrę smyczkową, koncertową premierę „Dar Magów” Einojuhaniego Rautavaary oraz „Shining Island” Petera Sculthorpe’a. W ostatnich festiwalach CIMF gościł Kompozytora-Rezydenta. W ostatnich festiwalach CIMF umożliwia młodym muzykom z całej Australii udział w warsztatach mistrzowskich, współpracę i występy u boku artystów międzynarodowych o różnym pochodzeniu.

Poprzednimi Dyrektorami Artystycznymi festiwalu byli Ursula Callus, Nicole Canham i Christopher Latham. Obecnie Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Canberze jest Roland Peelman.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *