Follow
Melbourne International Arts Festival, dawniej Spoleto Festival Melbourne – Festival of the Three Worlds, a następnie Melbourne International Festival of the Arts, powszechnie znany jako Melbourne Festival, był dużym międzynarodowym festiwalem artystycznym odbywającym się w Melbourne w Australii w latach 1986-2019. Miał zostać zastąpiony przez nowy festiwal o nazwie Rising od 2020 roku (który został następnie wykolejony przez pandemię COVID-19 w Australii).
Historia
Spoleto Melbourne – Festiwal Trzech Światów, pod kierownictwem kompozytora Gian Carlo Menottiego, został założony w 1986 roku przez rząd Kaina jako siostrzany festiwal Festival dei Due Mondi w Spoleto i Spoleto Festival USA odbywający się w Charleston w Południowej Karolinie. W 1990 roku festiwal zmienił nazwę na Melbourne International Festival of the Arts. Następnie stał się znany jako Melbourne International Arts Festival od 2003 roku, stając się powszechnie znanym jako Melbourne Festival.
Festiwal został później przemianowany na Melbourne International Arts Festival, który zachował do 2019 roku.
Dyrektorzy
Festiwal miał wielu znanych dyrektorów artystycznych, w tym Clifforda Hockinga, Leo Schofielda, Robyn Archer, Richarda Wherretta, Jonathana Millsa i Kristy Edmunds.
Dyrektorem artystycznym festiwali w latach 2009-2012 był Brett Sheehy. Wcześniej Sheehy był dyrektorem artystycznym Adelaide Festival of Arts (2006-2008) oraz dyrektorem festiwalu i dyrektorem naczelnym Sydney Festival (2002-2005).
W styczniu 2012 r. Melbourne Festival ogłosił powołanie Josephine Ridge na stanowisko dyrektora kreatywnego festiwalu w 2013 r. i kolejnych latach. Przed nominacją Josephine była dyrektorem generalnym, a następnie dyrektorem wykonawczym i współdyrektorem generalnym wraz z czterema dyrektorami artystycznymi na Sydney Festival. Josephine powołała do swojego zespołu kreatywnego kilku wysoko postawionych pracowników artystycznych, w tym Louise Neri (Creative Associate – Visual Arts) i Richarda Tognetti (Creative Associate – Music).
Wybrane produkcje
Festiwal w Melbourne w 2006 roku gościł produkcję Ngapartji Ngapartji, z dużą częścią dialogu w języku Pitjantjatjara.
Premierę miały powszechnie chwalone przez krytyków produkcje The Black Arm Band, murundak w 2006 r., Hidden Republic w 2008 r. i dirtsong w 2009 r.
W 2015 roku Australian Art Orchestra zadebiutowała na festiwalu Water Pushes Sand. Utwór łączył australijskie i syczuańskie ludowe style muzyczne i zawierał Zheng Sheng Li, syczuańskiego tancerza Cheng Du „zmieniającego twarz”.
W 2019 roku ogłoszono, że w 2020 roku festiwal zostanie przekształcony w Rising, który odbędzie się zimą w ciągu kilku tygodni. Nowy festiwal połączyłby Melbourne International Arts Festival z White Night Melbourne Reimagined.
Melbourne Festival był jednym z najważniejszych festiwali w Australii, obok Sydney Festival i Adelaide Festival of Arts. Odbywały się na nim zarówno występy uznanych zespołów artystycznych, jak i niezależnych artystów. Było to ważne wydarzenie w australijskim kalendarzu kulturalnym. Każdy festiwal zapraszał do Melbourne szereg wydarzeń tanecznych, teatralnych, muzycznych, sztuk wizualnych, multimedialnych i plenerowych od znanych i nadchodzących australijskich i międzynarodowych firm i artystów. Festiwal oferował szeroki wachlarz bezpłatnych wydarzeń przyjaznych rodzinom. Odbywał się przez 17 dni każdego października.
Dodaj komentarz