Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Lucerne Festival, fot. B. Hochsprung, Pixabay

Lucerne Festival, Lucerna, Szwajcaria

Lucerne Festival jest jednym z wiodących międzynarodowych festiwali w świecie muzyki klasycznej i prezentuje serię festiwali muzyki klasycznej z siedzibą w Lucernie w Szwajcarii. Założony w 1938 roku przez Ernesta Ansermeta i Waltera Schulthessa, obecnie produkuje trzy festiwale rocznie. Od 1999 roku Michael Haefliger jest jego dyrektorem wykonawczym i artystycznym.

Każdy festiwal zawiera orkiestry i solistów rezydentów obok gościnnych występów międzynarodowych zespołów i artystów. Centralny festiwal odbywa się latem od połowy sierpnia do połowy września i oferuje szeroko zróżnicowany zakres około 100 koncertów i powiązanych wydarzeń głównie w Centrum Kultury i Kongresu w Lucernie (KKL) zaprojektowanym przez Jeana Nouvela.

Organizacja

Od 1970 roku Lucerne Festival jest prawnie zorganizowany jako fundacja. Od 1999 roku dyrektorem wykonawczym i artystycznym Lucerne Festival jest Michael Haefliger, którego kontrakt został przedłużony do 2025 roku.

Akademia Festiwalu w Lucernie została założona w 2003 roku przez Pierre’a Bouleza i Michaela Haefligera. Każdego lata do członków Akademii dołączają czołowi kompozytorzy i dyrygenci o międzynarodowej renomie, aby pracować nad współczesnymi partyturami i współczesnymi klasykami oraz wykonywać muzykę XX i XXI wieku.

Poprzez kategorię „Muzyka dla przyszłości” Lucerna Festival pokazuje swoje zaangażowanie w pokolenie jutra: nie tylko wszystkich tych, którzy w przyszłości będą występować na scenach koncertowych jako soliści lub w orkiestrze, ale także młodych widzów, którzy będą ich słuchać: dzieci, młodzież i rodziny.

Festiwale

Lucerna Festival organizowała co roku trzy festiwale do 2019 roku. W maju 2021 roku Festiwal zakomunikował nową strategię i przedstawił trzy nowe formaty festiwalowe na wiosnę i jesień. Centralny Letni Festiwal będzie w przyszłości uzupełniany jesienią przez Lucerne Festival Forward, nowy krótki festiwal z Lucerne Festival Orchestra, a na maj 2023 roku zapowiedziano Piano Festival z pianistą Igorem Levitem.

Festiwal Letni

Największym festiwalem jest Letni Festiwal odbywający się w sierpniu i wrześniu i obejmujący ponad 100 wydarzeń. Trzon festiwalu stanowi około 30 koncertów symfonicznych z udziałem najlepszych światowych orkiestr, dyrygentów i solistów. Od 2003 roku rozpoczyna go Orkiestra Festiwalowa z Lucerny.

Festiwal Wiosenny

Corocznie, począwszy od 2022 roku, Orkiestra Festiwalowa w Lucernie otwiera rok festiwalowy w weekend przed Wielkanocą, pod kierunkiem jej dyrektora muzycznego Riccardo Chailly.

Festiwal Wielkanocny

Festiwal Wielkanocny (Lucerne Festival zu Ostern) został założony w 1988 roku i odbywał się każdej wiosny przez dziewięć dni na dwa tygodnie przed Wielkanocą i trwający do Niedzieli Palmowej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej. Występy odbywały się w kościołach całej Lucerny, jak również w KKL i obejmowały coroczne gościnne występy Orkiestry Symfonicznej i Chóru Radia Bawarskiego. Dodatkowo Bernard Haitink wraz z Lucerne Festival Strings prowadził coroczne kursy mistrzowskie dla młodych dyrygentów. Wielkanocny Festiwal został zakończony po edycji 2019.

Festiwal Pianistyczny

Festiwal Pianistyczny został założony w 1998 roku i odbywał się co roku w listopadzie przez dziewięć dni. Pokazał wirtuozów klawiatury i wschodzące gwiazdy w mieszance recitali, koncertów orkiestrowych i muzyki kameralnej. Pomocniczy program „Piano Off-Stage!” prezentował serię wydarzeń jazzowych w szeregu barów i restauracji Lucerny. Festiwal Pianistyczny został zakończony po edycji 2019.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *