Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Leeds Lieder, fot. David Mark, Pixabay

Leeds Lieder, Leeds, Anglia

Leeds Lieder to organizacja zajmująca się muzyką klasyczną z siedzibą w mieście Leeds w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Została założona jako zarejestrowana organizacja charytatywna w 2004 roku w celu stworzenia nowej platformy dla Lieder i innych form pieśni artystycznej. Jej założycielką i pierwszym dyrektorem była Jane Anthony. Po śmierci Anthony w 2014 roku, na stanowisku dyrektora zastąpił ją pianista Joseph Middleton. Prezesem Leeds Lieder jest Elly Ameling.

Leeds Lieder prowadzi swoją pracę poprzez promocję koncertów oraz szereg działań edukacyjnych. Został opisany w The Times jako „jeden z najbardziej żywiołowych i dalekosiężnych festiwali art-songu w Wielkiej Brytanii”, a przez Austriackie Forum Kultury jako „wspaniały weekend pieśni”, jest najbardziej znany ze swoich festiwali, które odbywają się w Leeds od 2005 roku. Od 2016 roku stały się wydarzeniami corocznymi. Na festiwalach wystąpiło wielu wybitnych śpiewaków, w tym Sir Thomas Allen, Dame Margaret Price, Florian Boesch, Robert Holl, Barbara Bonney, Christiane Karg, Dame Felicity Lott, Mark Padmore, Carolyn Sampson, Angelika Kirchschlager, Dame Sarah Connolly i James Gilchrist. Do 2016 roku każdy festiwal był kuratorowany przez innego gościnnego dyrektora artystycznego. Byli to m.in. pianiści Iain Burnside (2005), Roger Vignoles (2007), Julius Drake (2009), Malcolm Martineau (2011), Graham Johnson (2013) i baryton Roderick Williams (2016). Od 2017 roku kierownictwa artystycznego podjął się dyrektor Leeds Lieder Joseph Middleton. Leeds Lieder angażuje się w nową muzykę i zamówił utwory u wielu wybitnych kompozytorów, w tym Sally Beamish, Judith Bingham, Gavina Bryarsa, Marka Simpsona, Cheryl Frances-Hoad i Gabriela Jacksona.

Do 2019 roku głównym partnerem Leeds Lieder był Leeds College of Music, gdzie odbywał się festiwal, a koncerty odbywały się również przez cały rok w Howard Assembly Rooms w Leeds Grand Theatre oraz na Uniwersytecie w Leeds. W 2020 roku festiwal odbył się na Uniwersytecie w Leeds.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *