Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Leeds Festival, fot. Friedhelm Brandenburg, Pixabay

Leeds Festival, Leeds, Anglia

Leeds Festival, oficjalnie znany jako Leeds Triennial Musical Festival, był festiwalem muzyki klasycznej, który odbywał się w latach 1858-1985 w Leeds, West Yorkshire, w Anglii.

Historia

Pierwszy festiwal uświetnił otwarcie ratusza w Leeds przez królową Wiktorię, 7 września 1858 roku. Drugi festiwal odbył się w 1874 roku, następnie odbywał się co trzy lata do 1970 roku. Podczas dwóch festiwali w latach 70 XIX wieku głównym dyrygentem był Sir Michael Costa. Przez następne siedem festiwali, do 1898 roku, głównym dyrygentem był Sir Arthur Sullivan. Król Jerzy V był patronem festiwalu w 1922 roku; jego córka, Księżniczka Królewska, siostra króla Jerzego VI, i jej mąż również zostali patronami w oczekiwaniu na ich ślub w 1922 roku. Od lat 20 księżniczka Mary uczestniczyła w wieczorach otwarcia i wielu festiwalowych przedstawieniach, a później wraz z synem, George’em Lascellesem, siódmym hrabią Harewood, i jego żoną, hrabiną Harewood, z domu Marion Stein, byłą pianistką koncertową. Lascelles był znanym krytykiem muzycznym, którego kariera obejmowała rolę dyrektora artystycznego Leeds Triennial Musical Festival w latach 1958-1974.

W kwietniu 1953 roku członkowie publiczności zostali po raz pierwszy poinformowani przez przewodniczącego festiwalu, Sir George’a Martina, że mogą nie zostać dopuszczeni do prób niektórych spektakli. W 1949 roku Sir George, były burmistrz Leeds (1947), był prezesem Leeds Chamber of Commerce. Producent wełny z Leeds i adwokat, pan R. Noel Middleton, był członkiem Komitetu Wykonawczego Festiwalu, a w latach 1937, 1947 i 1950 przewodniczącym Komitetu Programowego. Middleton był również przewodniczącym Northern Philharmonic Orchestra, której patronowała Księżniczka Królewska. Northern Philharmonic Orchestra po raz pierwszy zagrała na Festiwalu w Leeds w 1937 r.

Koniec festiwalu

Ostatni Leeds Triennial Musical Festival odbył się w 1985 roku. Leeds Festival Chorus, który został założony z okazji pierwszego festiwalu, usamodzielnił się w 1976 roku i nadal występuje, nadaje i nagrywa.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *