Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Le Domaine Forget de Charlevoix, fot. Turcotte, Pixabay

Le Domaine Forget de Charlevoix, Saint-Irénée, Kanada

Le Domaine Forget de Charlevoix to międzynarodowy festiwal muzyczny, a także akademia muzyki i tańca, zlokalizowana w Saint-Irénée, Charlevoix, w Quebecu, Kanadzie. Jest to organizacja non-profit, która zarządza dużym kompleksem ziemskim i budynkami położonymi w Saint-Irénée, w pobliżu La Malbaie. W centrum kompleksu znajduje się sala koncertowa, w której odbywają się koncerty. Od momentu otwarcia w 1996 roku, sala ta jest również miejscem różnorodnych wydarzeń.

Domaine Forget jest miejscem spotkań dla wielkich tradycji muzycznych z całego świata i co roku gości ponad 400 artystów. Międzynarodowy Festiwal prezentuje ponad siedemdziesiąt wydarzeń każdego lata, w tym ponad trzydzieści koncertów, głównie z muzyką klasyczną, ale także związanych z jazzem i tańcem. Organizowane są również brunch-muzyczne i liczne darmowe aktywności edukacyjne. Międzynarodowa Akademia, będąca sercem Domaine Forget, zaprasza rocznie około 120 pedagogów i prawie 500 studentów na sesje rozwoju zawodowego. Sesje te obejmują różne dziedziny instrumentów i dyscyplin, takie jak instrumenty dęte, kompozycja, fortepian, instrumenty drewniane, muzyka kameralna, śpiew i akompaniament wokalny, gitara, taniec, instrumenty smyczkowe, dyrygentura, zespoły smyczkowe i chór. Ponadto, organizowane są programy dedykowane muzyce popularnej, piosence, humorowi, teatrowi, kinu i wielu innym dziedzinom

Historia

Na przełomie XIX i XX wieku Domaine Forget składało się z trzech oddzielnych posiadłości należących do trzech znaczących postaci z Kanady. Les Sablons był własnością Josepha Lavergne’a, sędziego i współpracownika Sir Wilfrida Lauriera; Hauterive należało do Adolphe’a-Basile’a Routhiera, sędziego i autora francuskojęzycznej wersji hymnu narodowego Kanady – „O Canada”. Gil’Mont, który stanowił większą część posiadłości, należał do Rodolphe’a Forgeta, parlamentarzysty, inwestora i przedsiębiorcy z regionu Charlevoix.

W 1945 roku Les Petites Franciscaines de Marie, zakon religijny, nabyły Gil’Mont jako szkołę „Institut Familial” (Instytut Rodzinny), a rok później zakupiły również nieruchomości należące wcześniej do sędziów Lavergne’a i Routhiera,

w celu ochrony prywatności instytucji edukacyjnej. W 1977 roku szkoła została przekształcona w to, co obecnie znane jest jako Le Domaine Forget, organizacja non-profit mająca na celu promowanie muzyki i tańca.

Festiwal obejmuje różnorodne dziedziny, takie jak taniec, jazz i przede wszystkim muzyka klasyczna. Koncerty odbywają się od czerwca do września i goszczą znanych artystów z całego świata.

Koncerty festiwalowe odbywają się głównie w Sali Koncertowej, która może pomieścić 600 osób. Sala została wybudowana w 1996 roku przez Le Domaine Forget i słynie z doskonałej akustyki.

Międzynarodowa Akademia Muzyki i Tańca

Akademia jest gospodarzem wielu różnych sesji mistrzowskich, takich jak instrumenty dęte, kompozycja, fortepian, muzyka kameralna, śpiew i akompaniament wokalny, gitara, taniec, instrumenty smyczkowe, dyrygentura, zespoły smyczkowe i chór. Sesje te odbywają się w różnych okresach latem i jesienią, a uczestniczą w nich wykładowcy z Quebecu, Kanady i całego świata. Domaine posiada również Pawilon Paul-Lafleur, kompleks dwuosobowych pokoi ze wspólną łazienką dla 4 osób, oraz niedawno odnowiony akademik. Na zakończenie każdej sesji organizowany jest publiczny koncert, na którym studenci prezentują swoje umiejętności.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *