Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

La Musica International Chamber Music Festival, fot. DaveRanck, Pixabay

La Musica International Chamber Music Festival, Sarasota, USA

La Musica International Chamber Music Festival to festiwal muzyki kameralnej, który co roku odbywa się w Sarasocie na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Koncerty mają miejsce w kwietniu w Sarasota Opera House.

Założenie i Misja

Festiwal został założony w 1987 roku przez dyrektora artystycznego Bruno Giurannę, który jest również altowiolistą, oraz przez zastępcę dyrektora artystycznego Dereka Hana, znanego pianistę. Trzecią osobą kluczową w powstaniu festiwalu był deweloper i mecenat sztuki z Sarasoty, Piero Rivolta. Od tego czasu La Musica stała się zarówno artystycznym, jak i krytycznym sukcesem, stanowiąc wybitną instytucję kulturalną w Stanach Zjednoczonych. Jej głównym celem jest łączenie wybitnych muzyków z różnych stron świata w celu prezentowania ekscytujących programów muzyki kameralnej, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych rzadko słyszanych. Festiwal pragnie przekazywać publiczności radość ze wspólnych występów.

Ewolucja i Współpraca

W 1992 roku La Musica przeniosła swoje działania z historycznego Asolo Theater do Sarasota Opera House. W tym samym okresie festiwal został zaproszony na University of South Florida/New College, gdzie prowadzi próby i wykłady. Obecnie festiwal rezyduje w Mildred Sainer Pavilion na terenie New College of Florida. Począwszy od 1994 roku, La Musica wzbogaciła swój program o nowe inicjatywy, takie jak specjalne próby dla studentów, wykłady przed koncertami oraz kolokwia i wykłady prowadzone przez zaproszonych naukowców.

Festiwal La Musica wielokrotnie współpracował zarówno z innymi krajowymi organizacjami kulturalnymi, jak Chamber Music Society of Lincoln Center, jak i z lokalnymi podmiotami takimi jak Sarasota Film Society, Sarasota Ballet, Ringling College of Art and Design czy GuitarSarasota. W ramach tych współprac zlecano również nowe kompozycje muzyczne, które miały swoje premiery podczas festiwalu.

Eksploracja Tematów

Od roku 1998 festiwal La Musica zaczęła podejmować tematyczne wycieczki muzyczne, eksplorując relacje między muzyką a innymi dziedzinami sztuki oraz kulturowymi ruchami.

Warto zaznaczyć, że z powodu pandemii COVID-19 w roku 2020 festiwal nie mógł się odbyć, jednak jego dorobek i znaczenie w życiu muzycznym pozostają niezmienne.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *