Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

La Folle Journée, fot. edmondlafoto, Pixabay

La Folle Journée, Nantes, Francja

La Folle Journée to francuski coroczny festiwal muzyki klasycznej odbywający się w Nantes. Jest to największy festiwal muzyki klasycznej we Francji. Nazwa festiwalu nawiązuje do sztuki Pierre’a Beaumarchais Wesele Figara, której alternatywny tytuł brzmi La Folle Journée („Szalony dzień”).

René Martin założył festiwal La Folle Journée w 1995 roku, z zamiarem prezentowania krótkich koncertów muzyki klasycznej dla zróżnicowanej publiczności, w ciągu jednego dnia. Głównym miejscem festiwalu jest Cité des Congrès de Nantes. Od momentu powstania, festiwal rozrósł się do pięciu dni wydarzeń. Każdego roku skupia się na jakimś temacie, początkowo na kompozytorach takich jak Mozart (1995) i Beethoven (1996, 2020), ale od tego czasu rozszerza się na takie tematy jak Śmierć Iwana Iljicza Tołstoja (2001).

Festiwal rozszerzył się na inne miasta w Kraju Loary, w tym Challans, Cholet, Fontenay-le-Comte, La Roche-sur-Yon, La Flèche, Sablé-sur-Sarthe, Saint Nazaire, Saumur, L’Île-d’Yeu i Fontevraud-l’Abbaye. Inne miasta stworzyły własne festiwale oparte na formacie La Folle Journée, w tym Madryt, Bilbao, Tokio, Jekaterynburg, Rio de Janeiro i Warszawa.

Tematy

Pierwsze edycje festiwalu poświęcone były wyjątkowym kompozytorom, takim jak Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms czy Bach. Nowsze edycje miały szersze kryteria: Kompozytor francuski w latach 1830-1930, Kompozytor rosyjski od 1850 do dziś, Włosi barokowi, Pokolenie romantyczne 1810 lub związani z nim kompozytorzy uzupełniający: Haydn i Mozart w 2002 roku, Beethoven i jego przyjaciele w 2005 roku, od Schütza do Bacha w 2009 roku. Rok 2006 i 2007 uświetniły dwa europejskie tematy: Harmonia narodów, od 1650 do 1750 r., i Harmonia ludów od 1860 do 1950 r.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *