Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Kneisel Hall, fot. David, Pixabay

Kneisel Hall, Blue Hill, USA

Kneisel Hall to roczny festiwal muzyki kameralnej oraz renomowana szkoła zlokalizowana w Blue Hill w stanie Maine. Sezon trwa siedem tygodni każdego lata, od czerwca do sierpnia. Wydział festiwalu współpracuje z około pięćdziesięcioma utalentowanymi młodymi artystami na poziomie kolegialnym i magisterskim, którzy znajdują się na początku swojej profesjonalnej kariery muzycznej. Głównym naciskiem jest muzyka kameralna na smyczki i fortepian. Prowadzenie artystycznego festiwalu obejmuje także nieodłączną rolę nauczania.

Dyrektorzy Artystyczni

Od 1986 roku do momentu swojego przejścia w 2015 roku, dyrektorem artystycznym festiwalu był ceniony pianista Seymour Lipkin. W obecnej chwili, Laurie Smukler pełni funkcję dyrektora artystycznego.

Letni Sezon

Okres letni w Kneisel Hall to czas cotygodniowych koncertów muzyki kameralnej, wykonywanych przez światowej sławy wykładowców i zaproszonych artystów. Wyjątkowymi momentami są dwie serie koncertów młodych artystów. Pierwsza z nich odbywa się w połowie lipca, druga na zakończenie sezonu w sierpniu. Obydwie serie są dostępne bezpłatnie dla publiczności. W trakcie tych wydarzeń, młodzi muzycy wykonują wielkie arcydzieła muzyki kameralnej.

Historia i Odrodzenie

Historia Kneisel Hall sięga roku 1902, kiedy to skrzypek Franz Kneisel po raz pierwszy zaprosił swoich uczniów do swojego letniego domu w Blue Hill. Początkowo skoncentrowana wokół domu Kneisela, tradycja letnich zajęć przekształciła się w szkołę muzyczną. Po dłuższej przerwie, festiwal został zreorganizowany w 1951 roku dzięki inicjatywie Elizabeth Sprague Coolidge. Kneisel Hall odrodziła się jako Szkoła Muzyki Kameralnej, z Marianne Kneisel na czele. Po kilku zmianach dyrektorów, na czele instytucji stanął Seymour Lipkin, który nadał szkole światową renomę.

Obecność Dyrektora Artystycznego

W chwili obecnej, Laurie Smukler pełni rolę dyrektora artystycznego festiwalu. Po okresie sprawowania funkcji tymczasowej dyrektora po śmierci Lipkina, formalnie objęła stanowisko w 2016 roku. Pod jej kierownictwem, festiwal wprowadził nowy program „Composers NOW”, promujący współczesne kompozycje muzyki kameralnej i zapewniający młodym artystom kontakt z nowymi dziełami.

Zasłużony Wydział

Wydział festiwalu, w ciągu ostatniej dekady, obejmował takie wybitne postaci jak Ronald Copes, Laurie Smukler, Roman Totenberg, Doris Lederer, Katherine Murdock, Jerry Grossman, Joel Krosnick, Barbara Stein-Mallow, Jane Coop, Seymour Lipkin, Marian Hahn, Joel Smirnoff, Dmitry Kouzov, David Bowlin, Qing Jiang, Ieva Jokubaviciute, Ira Weller oraz Matti Raikaillo.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *