Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Klavier-Festival Ruhr, fot. Evgeni Tcherkasski, Pixabay

Klavier-Festival Ruhr, Zagłębie Ruhry, Niemcy

Klavier-Festival Ruhr (także Klavierfestival Ruhr) to coroczny festiwal muzyki fortepianowej, który odbywa się na terenie Zagłębia Ruhry w Niemczech. Festiwal trwa przez trzy miesiące od początku maja. Organizatorem festiwalu jest Stiftung Klavier-Festival Ruhr, a kierownikiem artystycznym Franz Xaver Ohnesorg. Festiwal został założony w lipcu 1988 roku.

Szczegóły festiwalu

Przez trzy miesiące, począwszy od maja, codziennie w różnych miejscach wykonywane są utwory muzyki klasycznej lub jazzowej przez pianistów znanych na całym świecie, jak również przez nowicjuszy. Miejsca występów to klasyczne sale muzyczne (m.in. Konzerthaus Dortmund, Musiktheater im Revier, Gelsenkirchen, Tonhalle Düsseldorf); zamek Schloss Herten; kilka muzeów (jednym z nich jest Westfalskie Państwowe Muzeum Sztuki i Historii Kultury) oraz parki, np. Landschaftspark Duisburg-Nord. Wśród miejsc występów znajdują się również miejsca niekonwencjonalne, m.in. kompleks przemysłowy Kopalni Węgla Kamiennego Zollverein (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego).

Pianiści na tym festiwalu to nowicjusze, ale także dobrze znani artyści, jak Alice Sara Ott, Elisabeth Leonskaja, Fazıl Say, Hélène Grimaud, Pierre-Laurent Aimard, Plamena Mangova czy Lang Lang.

Festiwal jest sponsorowany przez kilka lokalnych firm przemysłowych. Klavierfestival Ruhr organizuje około 80 koncertów, a jego roczny budżet wynosi około miliona euro. Festiwal gości około 60.000 odwiedzających rocznie.

Głównym punktem festiwalu 2018 była muzyka francuska.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *