Follow
Kissinger Sommer to festiwal muzyki klasycznej odbywający się co roku latem w mieście Bad Kissingen w Bawarii, w południowych Niemczech.
Historia
Festiwal został założony w 1986 roku. Początkowo festiwal skupiał się na poprawie stosunków kulturalnych między Europą Wschodnią i Zachodnią. Każdego roku partnerem festiwalu był kraj wschodnioeuropejski, począwszy od Węgier w 1986 roku. Potem były to Polska, Czechosłowacja i Związek Radziecki. Festiwal stał się więc miejscem, gdzie można było zobaczyć artystów ze wschodu i zachodu. Wśród artystów pierwszych lat byli Dmitry Sitkovetsky, Boris Pergamenschikow i Svjatoslav Richter. Po upadku żelaznej kurtyny festiwal zwrócił się ku światowemu spojrzeniu z krajami partnerskimi w całej Europie, Ameryce Północnej i Chinach. Każdego lata około 50 koncertów przyciąga około 30 000 widzów.
Dyrektorem „Kissinger Sommer” od 1986 do 2016 roku była Kari Kahl-Wolfsjäger.Jej następcą, począwszy od 2017 roku, został Tilman Schlömp, wcześniej dyrektor artystyczny na festiwalu Beethovenfest w Bonn. Zmienił on koncepcję festiwalu. Zamiast krajów partnerskich pojawiły się teraz tematy przewodnie, począwszy od 2017 roku pod hasłem „1830 – rewolucja romantyczna”, a następnie w 2018 roku „1918 – powstanie epoki nowoczesnej”. Kontrakt Schlömpa zakończył się w 2021 roku. Jego następcą od 2022 roku został Alexander Steinbeis, wcześniej dyrektor orkiestry DSO Berlin.
Muzyka współczesna
Od początku festiwal jest także miejscem dla kompozytorów współczesnych, takich jak Alfred Schnittke, Sofia Gubaidulina, Edison Denisov, Aribert Reimann czy Wolfgang Rihm. Odbyły się na nim światowe premiery takich kompozytorów jak Jean Françaix (Dixtuor, w 1987), Krzysztof Penderecki (Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową, w 1994) czy Fazıl Say (Sonata na klarnet i fortepian, op. 42, w 2012). Od 2006 roku kompozytorzy prezentują siebie i prawykonania swojej muzyki w ramach warsztatów Bad Kissinger Liederwerkstatt. Do 2018 roku w ramach Liederwerkstatt powstało już około 80 światowych prawykonań.
Dodaj komentarz