Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Istanbul International Music Festival, fot. Şinasi Müldür, Pixabay

Istanbul International Music Festival, Stambuł, Turcja

Istanbul International Music Festival, dawniej Istanbul Festival, (turecki: Uluslararası İstanbul Müzik Festivali) to wydarzenie kulturalne odbywające się w czerwcu i lipcu każdego roku w Stambule, w Turcji. Oferuje szeroki wybór europejskiej muzyki klasycznej, baletu, opery i tradycyjnych przedstawień muzycznych z udziałem znanych artystów z całego świata. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 1973 roku i jest organizowany przez Istanbul Foundation of Culture and Arts. W 2006 roku Borusan Holding przejął jego główny sponsoring od Eczacıbaşı Holding.

Festiwal był pomysłem nieżyjącego już tureckiego biznesmena dr Nejata Eczacıbaşı. Pierwszy Istanbul Festival odbył się w dniach 15 czerwca – 15 lipca 1973 roku, w 50. rocznicę założenia Republiki Turcji. Od początku istnienia Festiwal w Stambule miał na celu włączenie do swoich programów najlepszych przykładów twórczości artystycznej we wszystkich dyscyplinach sztuki zarówno z Turcji, jak i z zagranicy, a także seminaria, konferencje i wykłady. Do programu Istanbul Festival dodano więc kolejne festiwale poświęcone filmowi (1984), jazzowi (1986), sztuce współczesnej (1987) i teatrowi (1989). Od 1994 roku nazwa została zmieniona na Istanbul International Music Festival, aby odróżnić go od innych podobnych festiwali. Jest akredytowany jako członek European Festivals Association od 1977 r. W 2014 r. rozpoczęto realizację projektu pod tytułem „Istanbul Music Festival Seeks Its Young Soloist” (turecki: İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor), którego celem jest promowanie utalentowanych młodych muzyków.

Od początku istnienia festiwal gościł światowej sławy artystów i zespoły od La Scali Philharmonic (Riccardo Muti), New York Philharmonic (Kurt Masur i Zubin Mehta), Berlin Philharmonic do Royal Concertgebouw Orchestra (Wolfgang Sawallisch), Dresden Staatskapelle oraz solistów, orkiestrę i chór Teatru Maryjskiego (Kirov Opera) oraz zespołów tanecznych Marka Morrisa, Mehmeta Sandera, Kibbutzu; również takie grupy muzyki tradycyjnej jak Istanbul Oriental Ensemble Burhana Öçala, projekt Tac Mahal Kudsi Ergünera czy Whirling Dervishes. Na 31. festiwalu wystąpił wybitny dyrygent Lorin Maazel z Orkiestrą Symfoniczną Radia Bawarskiego oraz legenda świata muzyki Cecilia Bartoli, która otrzymała od publiczności kilkuminutową entuzjastyczną owację na stojąco.

Miejsca festiwalu obejmują Galata Mevlevihanesi, Istanbul University Rectorate Building, Istanbul Modern and Santralistanbul Energy Museum, Zorlu Center PSM i Boğaziçi University Albert Long Hall ponadto Hagia Eirene Museum, Archaeological Museum, Tiled Kiosk, Süreyya Opera House i Lütfi Kırdar Convention and Exhibition Center.

Według znanego międzynarodowego muzykologa, Comptona Mackenzie, festiwal przerzuca mosty między podziałami kulturowymi i religijnymi.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *