Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Internationale Händel-Festspiele Göttingen, fot. Rudy and Peter Skitterians, Pixabay

Internationale Händel-Festspiele Göttingen, Getynga, Niemcy

Międzynarodowy Festiwal Haendla w Getyndze (niem. Internationale Händel-Festspiele Göttingen) to niemiecki festiwal muzyki barokowej z siedzibą w Getyndze. Festiwal został założony w 1919 r. przez Oskara Hagena, historyka sztuki, a pierwsze występy odbyły się w 1920 r. Festiwal koncentruje się głównie na muzyce Georga Friderica Haendla i przyczynił się do ożywienia i kultywowania zwiększonych wykonań muzyki Haendla w XX wieku. W festiwalu biorą udział profesjonalni muzycy z całego świata, a ich występy w dużej mierze polegają na stosowaniu historycznych barokowych praktyk wykonawczych.

Festiwal produkuje co roku jedną w pełni wystawioną operę Haendla oraz kilka jego oratoriów. W 2006 roku festiwal stworzył własną profesjonalną orkiestrę – Festspiel Orchester Göttingen (FOG), która koncentruje się na wykonywaniu muzyki barokowej. Ponadto w ramach festiwalu odbywa się kilka koncertów muzyki kameralnej Haendla. Festiwal obejmuje również klasyczne imprezy plenerowe, koncerty późnym wieczorem i wiele innych występów w szczególnie charakterystycznym otoczeniu, wykłady, pokazy filmów i wycieczki po mieście z przewodnikiem.

W przeszłości dyrektorem artystycznym był Fritz Lehmann, w latach 1934-1953, z wyjątkiem przerwy w latach 1944-1946 związanej z konfliktem z władzami nazistowskimi. John Eliot Gardiner był dyrektorem artystycznym festiwalu w latach 1981-1990. Nicholas McGegan pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu w latach 1991-2011. We wrześniu 2011 roku Tobias Wolff objął stanowisko Intendenta (dyrektora zarządzającego) festiwalu, a nowym dyrektorem artystycznym festiwalu został Laurence Cummings.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *