Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

International Organ Festival, fot. David Mark, Pixabay

International Organ Festival, St Albans, Anglia

International Organ Festival (IOF) to odbywający się od 1963 roku w St Albans w Anglii dwuletni festiwal muzyczny i konkurs organowy. Pierwotnie odbywał się co roku, od 1965 roku ma miejsce co dwa lata ze względu na złożoność organizacji coraz bardziej ambitnego programu. Festiwal prowadzony jest głównie przez wolontariuszy.

Festiwal został wymyślony przez organistę i chórmistrza katedry w St Albans, Petera Hurforda, aby uczcić budowę nowych organów w katedrze. Główne konkursy są nadal przeprowadzane na tym instrumencie, jego eklektyczny styl jest teraz uzupełniony przez inny samodzielny instrument, który International Organ Festival Society (organizacja charytatywna, która prowadzi festiwal) zbudowała na własny użytek i umieściła w kościele St Saviour’s, St Albans. W kościele St Peter’s Church, St Albans znajdują się organy firmy Mander Organs, które od 2007 roku biorą udział w festiwalu i konkursach. Ostatnie konkursy zahaczyły również o Londyn, odbywając się w Christ Church Spitalfields, a w 2017 roku finał koncertu – w St John’s Smith Square.

Istnieją dwa główne konkursy, konkurs interpretacji i konkurs improwizacji. Wśród sędziów znaleźli się Piet Kee, Marie-Claire Alain, Anton Heiller, Ralph Downes, Harry Croft-Jackson, Thomas Trotter, Ton Koopman, Naji Hakim, Daniel Roth i David Sanger. Konkurs uważany jest za prestiżowy, o czym może świadczyć lista dotychczasowych zwycięzców (począwszy od Susan Landale w 1963 r. i Gillian Weir w 1964 r.), a jurorzy od czasu do czasu decydują się nie przyznać pierwszej nagrody.

Dyrektorem artystycznym i dyrektorem wykonawczym od 2007 roku jest David Titterington, profesor organów w Royal Academy of Music.

Związany z festiwalem cykl koncertów obejmuje duże dzieła orkiestrowe i chóralne, muzykę kameralną i występy solowe, a także wieczorny jazz. Ulubieńcem publiczności jest koncert Three Choirs, w którym na przestrzeni lat dołączyło wiele najsłynniejszych angielskich chórów katedralnych.

W ramach Festiwalu wystąpiło wiele znakomitych orkiestr (Royal Philharmonic Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra i inne), odbyły się recitale i koncerty takich wykonawców jak John Williams, Sarah Walker, Musica Antiqua Köln, Evelyn Glennie, Emma Kirkby, James Bowman i Julian Perkins. Wiele koncertów odbywa się w katedrze, ale Festiwal odbywa się w całym St Albans.

Fringe

IOF Fringe prezentuje spektakle skupione na społeczności lokalnej w szerokim zakresie formalnych i niekonwencjonalnych miejsc.

Wydarzenia odbywały się głównie na świeżym powietrzu w historycznych częściach miasta, takich jak przed Clock Tower i na ulicach Tudorów w St Michael’s lub w Alban Arena. Wśród biorących udział artystów znaleźli się Seth Lakeman, The Swanvesta Social Club i Isla St Clair.

Wcześniej w ramach festiwalu odbywały się imprezy kabaretowe i inne rozrywki, w tym występy Richarda Stilgoe, Jake’a Thackray’a, Instant Sunshine i innych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *