Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

International Chamber Music Festival, fot. Mariusz Godlewski, Pixabay

International Chamber Music Festival, Płowdiw, Bułgaria

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Płowdiwie został założony w 1964 roku przez grupę entuzjastów muzyki, przy wsparciu władz miasta Płowdiw i Ministerstwa Kultury.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach od 1-12 czerwca 1964 roku w Muzeum Etnograficznym w Starym Kompleksie Architektoniczno-Historycznym w Płowdiwie. Od samego początku wydarzenie to wyłoniło się jako obiecujące przedsięwzięcie twórcze, które szybko stało się międzynarodowym miejscem występów uznanych muzyków klasycznych, a także szansą dla młodych talentów muzycznych z Bułgarii, aby byli świadkami profesjonalizmu na światowym poziomie. Wśród założycieli i organizatorów są Vladimir Avramov, Alexandar Neynski, Dobrin Petkov, Marko Mesholam, instytucje miejskie Plovdiv i Bułgarska Agencja Koncertowa (Sofia).

Wydarzenie muzyczne stało się tradycją miasta i regionu, w swojej długiej historii zawierając nazwiska wielu sławnych muzyków, takich jak Yfrah Neaman, Michael Frischenschlager, duet Emil Kamilarov i Dina Schneidermann, Stoika Milanova, Yuri Bukov, Mincho Minchev i wielu innych, premierowe wykonania kompozycji muzycznych, uroczystości kompozytorów, dyrygentów, zespołów i solistów muzyki kameralnej.

W ciągu swojej półwiecznej historii festiwal był organizowany i zarządzany na różne sposoby, ale jego niezmiennym celem było zaoferowanie publiczności Płowdiwu występów najlepszych artystów kameralnych.

W latach 80. powstała fundacja o tej samej nazwie, której aktywnymi członkami byli dyrygent Plamen Dżurow, Jivko Jekov (dyrektor Regionalnej Agencji Koncertowej), Georgi Iwanow i inni.

Wybór i przygotowanie rocznych programów festiwalowych jest dokonywane przez radę doradczą, w której zasiadają wybitni bułgarscy muzycy – Anastas Slavchev, Georgi Kanev, Alexandar Spirov, Krikor Chetinyan, Julian Kujumdziev, Plina Kujumdzieva, Veselin Emanuilov, Adelina Kaludova, Julia Manolova, Polia Paunova-Tosheva i inni.

W 2008 roku nowe okoliczności rynkowe dla procesów kulturalnych w kraju wymagały stworzenia i zastosowania statutu dla przygotowania, organizacji i realizacji Festiwalu, jako środka i podstawy dla jego odnowienia i współczesnego wizerunku. Jak określono w ustanowionym statucie, International Chamber Music Festival jest zarządzany i kierowany przez radę koordynacyjną z władzami miasta Płowdiw, której przewodniczy kierownik Wydziału Kultury, a producentem i organizatorem jest Stowarzyszenie „Interart Fest”. Długoletnim kierownikiem Festiwalu jest Dimitar Malashinov.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *