Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Holland Festival, fot. Iulian Ursache, Pixabay

Holland Festival, Amsterdam, Holandia

Holland Festival to najstarszy i największy festiwal sztuk performatywnych w Holandii. Odbywa się co roku w czerwcu w Amsterdamie. Obejmuje sztuki teatralne, muzykę, operę i taniec współczesny. W ostatnich latach do festiwalowego spisu dodano multimedia, sztuki wizualne, film oraz architekturę.

Spektakle odbywają się w amsterdamskich obiektach takich jak teatr miejski, opera, sale koncertowe Concertgebouw i Muziekgebouw oraz teren fabryki Westergas. Każda edycja ma luźną tematykę, a w programie znajdują się zarówno utwory współczesne, jak i klasyczne prezentowane z nowoczesną nutą.

Historia

Festiwal został założony w 1947 roku i prezentowane są na nim utwory najlepszych światowych artystów i wykonawców, a także mniej znanych wykonawców. Do znaczących światowych premier należy zaliczyć Helicopter String Quartet Karlheinza Stockhausena. Festiwal wprowadził Marię Callas w Holandii, a także jako pierwszy z powodzeniem ustawił duży symfoniczny hołd dla Franka Zappy z „200 motelami – suitą” w 2000 roku (po nieudanych próbach, aby Zappa sam wystąpił na festiwalu w 1981 roku).

Od 2005 roku festiwal obejmował off-series o nazwie EarFuel, EyeFuel i MindFuel. Inicjatywy outreach do nowych odbiorców obejmują udane koncerty nie-zachodnie, takie jak hołd Umm Kalsoum przez egipską gwiazdę Amal Maher w 2010 roku. Festiwal nadal służy jako latarnia morska dla innych organizacji artystycznych i jest odwiedzany przez rekordową liczbę międzynarodowych programistów i artystów, poszukujących inspiracji.

Od 2005 do 2014 roku kuratorem Holland Festival był dyrektor artystyczny Pierre Audi, a następnie Ruth Mackenzie w 2014 roku.

Od września 2018 roku Holland Festival miał dyrektora/dyrektora naczelnego, który był odpowiedzialny zarówno artystycznie, jak i komercyjnie. Rolę tę pełniła Annet Lekkerker. Jej stanowisko jako dyrektora zarządzającego przejęła Emily Ansenk we wrześniu 2019 r.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *