Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Grant Park Music Festival, fot. David Mark, Pixabay

Grant Park Music Festival, Chicago, USA

Grant Park Music Festival (dawniej Grant Park Concerts) to dziesięciotygodniowy cykl koncertów muzyki klasycznej, który odbywa się corocznie w Chicago, w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych. W trakcie festiwalu występują Grant Park Symphony Orchestra oraz Grant Park Chorus, wspólnie z gościnnymi wykonawcami i dyrygentami. Twierdzi się, że jest to jedyny bezpłatny cykl koncertów muzyki klasycznej na świeżym powietrzu w USA. Organizowany przez organizację non-profit, festiwal jest tradycją w Chicago od 1931 roku, kiedy to burmistrz Anton Cermak zaproponował darmowe koncerty, aby podnieść na duchu mieszkańców w trudnych czasach Wielkiego Kryzysu. Tradycja symfonicznych koncertów Grant Park Music Festival rozpoczęła się w 1935 roku.

Festiwal odbywał się wcześniej w Petrillo Music Shell w Grant Park, jednak w 2004 roku przeniósł się do Jay Pritzker Pavilion w sekcji Millennium Park w Grant Park. Festiwal był wspierany finansowo przez różne źródła, a obecnie otrzymuje wsparcie głównie od Chicago Park District, Chicago Department of Cultural Affairs oraz Grant Park Orchestral Association. Pozostałe fundusze pochodzą z różnych prywatnych źródeł, w tym fundacji, korporacji i indywidualnych mecenasów. Festiwal od dawna przyciągał znakomitych wykonawców, a jego repertuar obejmuje zarówno klasykę, jak i utwory współczesnych kompozytorów.

Podczas festiwalu odbywają się dziesięć kolejnych tygodni występów w środę, piątek i sobotę, od połowy czerwca do połowy sierpnia. Występy zazwyczaj rozpoczynają się o 6:30 w środę i piątek oraz o 7:30 w sobotę. Miejsca siedzące są zarezerwowane dla subskrybentów, ale nieodebrane miejsca stają się dostępne dla publiczności 15 minut przed każdym występem. Miejsca na trawniku są bezpłatne, a widzowie często przychodzą z kocami, piknikując i ciesząc się muzyką na świeżym powietrzu.

Historia festiwalu jest bogata w znakomitych artystów, którzy występowali na jego scenie, w tym takie sławy jak Mario Lanza, Leonard Bernstein, Itzhak Perlman, Kathleen Battle i wielu innych. Festiwal gościł również różnorodnych wykonawców, od muzyków klasycznych po zespoły rockowe i grupy taneczne.

Grant Park Music Festival cieszy się uznaniem i popularnością wśród mieszkańców Chicago i turystów, którzy przybywają na koncerty, aby cieszyć się doskonałą muzyką i atmosferą festiwalu. Jest to jedna z najważniejszych letnich atrakcji w mieście, przyciągająca szeroką publiczność i podnosząca prestiż Chicago jako miasta z bogatą tradycją muzyczną.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *