Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

George Enescu Festival, fot. Arvid Olson, Pixabay

George Enescu Festival, Rumunia

George Enescu Festival (znany również jako George Enescu International Festival and Competition), organizowany na cześć sławnego rumuńskiego kompozytora George’a Enescu, jest największym festiwalem muzyki klasycznej i klasycznym konkursem międzynarodowym organizowanym w Rumunii i jednym z największych w Europie Wschodniej. Bliski współpracownik Enescu, George Georgescu, zorganizował pierwszy festiwal w 1958 roku.

Oficjalny dzień otwarcia Festiwalu Enescu miał miejsce 4 września 1958 roku, zaledwie trzy lata po śmierci George’a Enescu. Wśród osobistości świata muzycznego, które były obecne na tej pierwszej edycji festiwalu, znaleźli się tacy wykonawcy jak David Oistrakh, Halina Czerny-Stefanka, Nadia Boulanger, Monique Haas, Iacov Zak i Claudio Arrau oraz dyrygenci jak Sir John Barbirolli, Carlo Felice Cillario i Carlo Zecchi. 22 września tego samego roku odbyła się krajowa premiera tragedii lirycznej George’a Enescu „Oedipe” z młodym Davidem Ohanesianem w roli głównej. Ta rola miała wyznaczyć resztę jego kariery jako solisty (dyrygent: Constantin Silvestri, reżyseria: Jean Ranzescu, scenografia: Roland Laub).

Skrzypek, nauczyciel, dyrygent i kompozytor, znany na całym świecie z bujnej kompozycji operowej Oedipe, George Enescu zaprezentował swoje pierwsze dzieło jako kompozytor z orkiestrą Collonne w Paryżu, w 1898 roku; występował również jako dyrygent w prestiżowej Carnegie Hall. Enescu był również nauczycielem jednego z największych skrzypków minionego stulecia – Lorda Yehudi Menuhina. Ich więź była tak silna, że w 1995 roku Menuhin przyjął zaproszenie do Rumunii, aby otworzyć Międzynarodowy Festiwal George’a Enescu. Menuhin zgodził się również zostać Honorowym Prezydentem Festiwalu Enescu w 1998 roku, choć jego grafik jako solisty był wypełniony aż do 2003 roku.

Dziś na Enescu Festival podczas każdej edycji interpretowanych jest średnio około 20 utworów rumuńskiego kompozytora George’a Enescu.

Koncerty odbywają się w trzech różnych miejscach w Bukareszcie, Iași i Sibiu. Prezentacje w 2007 roku zakończyły się wykonaniem Carmina Burana Carla Orffa przed ponad 4000 publicznością w Sala Palatului.

Część konkursowa Festiwalu trwa około tygodnia i składa się z trzech różnych kategorii: kompozycja (118 uczestników w 2007 roku), fortepian (44 w 2007 roku) i skrzypce (41 w 2007 roku), każda z nich to rekordowa liczba uczestników.

Podczas prezentacji w 2005 i 2007 roku do programu festiwalu dodano codzienny koncert plenerowy. Znany jest on jako Festival Piazza i obejmuje 3 i pół godziny muzyki klasycznej, a także filmy o życiu George’a Enescu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *