Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Gabala International Music Festival, fot. Makalu, Pixabay

Gabala International Music Festival, Gabala, Azerbejdżan

Follow
( 0 Followers )
X

Follow

E-mail : *

Gabala International Music Festival to coroczny festiwal muzyki klasycznej odbywający się każdego lata począwszy od 2009 roku w Gabali w Azerbejdżanie. Festiwal organizowany jest przy wsparciu Fundacji Heydara Alijewa z inicjatywy rektora Akademii Muzycznej w Baku, Farhada Badalbeyli i dyrygenta Dmitrija Yablonski. Na tym festiwalu muzycy występują na świeżym powietrzu. W 2009 r. równolegle z festiwalem muzycznym odbył się konkurs młodych pianistów. Obok koncertów muzyki klasycznej odbywały się wieczory jazzowe i mugham. W całym wydarzeniu brały udział takie osobistości jak Irina Bokova, Dmitri Yablonski, Yuri Bashmet, Khloe Khanslip oraz inni azerbejdżańscy i zagraniczni muzycy.

Historia festiwalu


Gabala International Music Festival po raz pierwszy został zorganizowany w 2009 roku, w mieście Gabala. Wystąpili znani muzycy z 16 krajów, między innymi: USA, Francja, Izrael, Meksyk, Kuba, Polska, Rosja, Włochy i Hiszpania. W 2010 roku festiwal odbył się w sierpniu, a w ceremonii otwarcia festiwalu uczestniczyła dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova. Festiwal rozpoczął się uwerturą z opery „Koroglu” Uzeyira Hadżibejowa, która została wykonana przez Royal Philharmonic Orchestra i poprowadzona przez profesor Juilliard School of Music w Nowym Jorku Oksanę Jabłońską oraz azerskiego dyrygenta Raufa Abdullayeva.

W 2011 roku równolegle z festiwalem muzycznym odbywał się konkurs młodych pianistów. 21-22 lipca odbył się jego finał w Gabali z udziałem Azerbejdżańskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej. Piątego sierpnia odbył się koncert zamknięcia w towarzystwie Orkiestry Nowej Rosji. W festiwalu wzięli udział Boris Berezovsky (w partii fortepianu) i Dmitry Yablonsky (jako dyrygent).

IV festiwal otworzył koncert poświęcony 70. rocznicy urodzin artysty ludowego ZSRR Muslima Magomajewa (24 lipca 2012). Były też inne jubileusze poświęcone maestro Niyaziemu (100) i Fikratowi Amirovowi (90). Festiwal zgromadził 350 muzyków z 10 krajów. Utwory muzyczne w koncercie składały się z dzieł znanych kompozytorów, w tym Rachmaninowa, Straussa, Brahmsa, Schumanna, Uzeyira Hajibeyli, Tofiga Guliyeva i Vagifa Mustafazade. W ramach festiwalu wystąpiła Państwowa Orkiestra Symfoniczna im. U. Hadżibejli, Azerbejdżański Państwowy Chór Capella, Orkiestra Akademii Muzycznej (Azerbejdżan), Królewska Orkiestra Filharmoniczna oraz Moskiewska Orkiestra Kameralna Solistów.

Festiwale następnie odbywały się na przełomie lipca i sierpnia co roku. Gościli na nich muzycy i orkiestry z USA, Ukrainy, Rosji, Hiszpanii, Izraela, Austrii i innych krajów. Podczas X Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Gabali, odbył się koncert kameralny w ramach projektu „Wsparcie młodzieży”. Od 2009 roku dyrektorem artystycznym Gabala International Music Festival jest Farhad Badalbeyli. Organizatorem festiwalu jest również Dimitri Yablonsky.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *