Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

G-Taranaki, fot. Ethan Brooke, Pixabay

G-Taranaki, New Plymouth, Nowa Zelandia

G-Taranaki, również znane jako G-TARanaki, to pierwszy międzynarodowy festiwal gitary w Nowej Zelandii, który odbywał się corocznie w New Plymouth, regionie Taranaki, od lipca 2008 roku. Ten tygodniowy festiwal przyciągał niektórych z najlepszych gitarzystów na świecie do Taranaki, aby występować, edukować i inspirować nowozelandzkich gitarzystów i miłośników muzyki. G-TARanaki to święto gitary, podczas którego gitarzyści i zespoły z różnych gatunków muzycznych, takich jak rock, funk, klasyczna, jazz, blues i metal, prezentują swoje umiejętności.

Przez cały tydzień odbywały się kliniki gitarowe oraz fora dyskusyjne. Specjalne sesje północy obejmowały występy takich artystów jak Vernon Reid z Living Colour i Gilby Clarke z Guns N’ Roses, którzy zostali również dołączeni przez innych znakomitych artystów, m.in. Alex Skolnick (Testament / Alex Skolnick Trio) i Uli Jon Roth (Ex-Scorpions). Te sesje północy odbywały się w Puke Ariki. Sky Academy, szkoła muzyczna założona przez Uli Jona Rotha, oferowała zajęcia edukacyjne w trzech miastach w regionie Taranaki: Waitara, Inglewood i Ōpunake, w których udzielali się również goście, jak Vernon Reid i Gilby Clarke. Koncerty klasyczne i jazzowe dawali studenci New Zealand School of Music pod kierunkiem Matthew Marshalla i Nicka Granville’a.

G-TARanaki miało wiele pierwszych wydarzeń. Uli Jon Roth wykonał utwory z albumu „Under A Dark Sky” na żywo po raz pierwszy. Glenn Hughes wystąpił z nowozelandzkim zespołem, w którego skład weszli gitarzysta Kara Gordon oraz członkowie zespołu 8Forty8, Simon Koretz i Nathan Koretz. Vernon Reid również zagrał z niezwykłym zespołem, w którego skład weszli Jonathan Crayford na instrumentach klawiszowych, Magesh Magesh na perkusji i Crete Haami na basie. Lokalny wokalista Aidan Morrell dołączył do nich podczas wykonywania hitu „Middle Man” z repertuaru Living Colour.

Paul Martin, DJ z najdłużej działającego w Nowej Zelandii radiowego programu metalowego „The Axe Attack”, wystąpił z własnym zespołem World War Four i był również konferansjerem podczas większości wydarzeń G-TARanaki.

Na scenie wystąpili również nowozelandzcy artyści, w tym False Start, Kara Gordon, Swap Gomez, Jamie Anderson, Frank John, Burt Ropiha, Bryce Wastney, Ross Townsend, Stephanie Piqette, Karl Austin, Nathan Annand, Brandon Reihana z Blindspott, Ross Halliday, Diarmuid Cahill, Adrian Whelan, New Plymouth Ukulele Orchestra, The Smiles, Dave Ritchie Smith, Craig Radford, Joel Haines, Matt Herrett oraz Ash & Aidan.

Drugi festiwal G-TARanaki odbył się w Nowym Plymouth w dniach 11–15 sierpnia 2010 roku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *