Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Festspillene i Bergen, fot. Michelle Raponi, Pixabay

Festspillene i Bergen, Bergen, Norwegia

Międzynarodowy Festiwal w Bergen (norweski: Festspillene i Bergen) to coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny i kulturalny w Bergen w Norwegii.

Historia

Międzynarodowy festiwal w Bergen jest największym w krajach nordyckich festiwalem w swoim gatunku i posiada dużą liczbę działań w zakresie muzyki, tańca, literatury, sztuk wizualnych, folkloru itp. Festiwal odbywa się przez czternaście dni od końca maja do początku czerwca i jest zlokalizowany w licznych miejscach, takich jak Sala Griega, Sala Haakona, Troldhaugen, Lysøen, Siljustøl, a także na ulicach i placach miejskich Bergen. W tym samym przedziale czasowym w Bergen odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Nattjazz.

Pierwszy festiwal rozpoczął się 1 czerwca 1953 r., dokładnie 55 lat po swoim poprzedniku i źródle inspiracji – pierwszym festiwalu muzycznym w Norwegii, Edvarda Griega Bergen Music Festival, który rozpoczął się 26 czerwca 1898 r. Wzorem był festiwal w Salzburgu, a inicjatywa wyszła częściowo od śpiewaczki operowej Fanny Elstad. Pierwotnym dyrektorem festiwalu był Frank Meidell Falch w latach 1951-1957. Dużą rolę w pierwszej edycji festiwalu odegrała również Christen Gran Bøgh, która zmarła w 1955 r.

Koncert a-moll Griega

Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega jest często nazywany dziełem sygnaturowym Festiwalu i jest wykonywany na prawie każdym Festiwalu od 1953 roku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *