Follow
Festiwal d’été de Québec (FEQ) jest największym plenerowym wydarzeniem muzycznym w Kanadzie. Odbywa się co roku w lipcu, trwając 11 dni, i ma swoje początki sięgające roku 1968. Program FEQ obejmuje występy wielu międzynarodowych gwiazd oraz wschodzących artystów z całego świata. Rekordową frekwencję zanotowano podczas występu Rolling Stones w 2015 roku, kiedy to na scenie The Bell Stage (Plains of Abraham stage) zgromadziło się 103 000 widzów.
Historia
Historia festiwalu sięga roku 1968, kiedy to został on zorganizowany przez grupę biznesmenów i artystów z Quebec City. Głównym celem tego przedsięwzięcia było ukazanie potencjału artystycznego, ekonomicznego i turystycznego regionu. W latach 70. i 80. festiwal specjalizował się głównie w muzyce frankofońskiej i światowej.
W ostatniej dekadzie FEQ zyskał znaczącą popularność, co było wynikiem zdywersyfikowania oferty muzycznej i zapraszania międzynarodowych headlinerów z różnych gatunków muzycznych, takich jak rock, punk, hip-hop, muzyka klasyczna, muzyka światowa czy elektroniczna muzyka taneczna.
Po raz pierwszy festiwal przyciągnął milion widzów w 2007 roku, a pierwszy wyprzedany pakiet biletów miał miejsce w 2010 roku.
W 2020 roku festiwal został zawieszony z powodu pandemii COVID-19, a 53. edycję przełożono na 2021 rok.
Od lutego 2022 roku organizacja odpowiedzialna za Festival d’été de Québec nosi nazwę BLEUFEU.
Lokalizacje
Festiwal ma miejsce, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w krytych obiektach. Przykładowe lokalizacje to Bell Stage na Plains of Abraham (pojemność 100 000), Parc Grande Allée (pojemność 25 000; dwie sceny na przemian bez czasu oczekiwania między setami), Scena Loto-Quebec na Place George-V (południowa strona), Scena SiriusXM w Parc de la Francophonie (strona północna), Scena Hydro-Quebec na Place d’Youville (pojemność 10 000) oraz Bell Fibe Stage na Place de L’Assemblée-Nationale (pojemność 2 000). Dodatkowo, koncerty Extra-FEQ odbywają się w The Quebec City Armoury (Manege Militaire) o pojemności 1 000 osób.
Podczas festiwalu nieodłącznym elementem są również uliczni artyści, których można spotkać na malowniczych uliczkach Starego Quebecu.
Dodaj komentarz