Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Festival of the Sound, fot. Iulian Ursache, Pixabay

Festival of the Sound, Parry Sound, Kanada

Festival of the Sound to coroczny festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się od lipca do sierpnia w Parry Sound, w prowincji Ontario, w Kanadzie. Festiwal został założony w 1979 roku przez Antona Kuertiego, a obecnie dyrektorem artystycznym jest James Campbell.

Początkowo festiwal odbywał się w audytorium Parry Sound High School, a od 2003 roku przeniósł się do miejskiego Charles W. Stockey Centre for the Performing Arts. Trwa on przez około trzy tygodnie i prezentuje codzienne występy muzyki klasycznej, które wykonują zarówno kanadyjscy, jak i międzynarodowi artyści.

Wśród znanych wykonawców festiwalu można wymienić takich wokalistów jak Russell Braun, Mary Lou Fallis, Richard Margison i Patricia O’Callaghan, a także instrumentalistów takich jak Yo-Yo Ma, Judy Loman, James Ehnes, Ofra Harnoy, Pinchas Zukerman, Michel Strauss, Joel Quarrington i János Starker. Na festiwalu występowali również znani pianiści, m.in. Menahem Pressler, Angela Hewitt, Martin Roscoe, Alexander Tselyakov, Janina Fialkowska, André Laplante i Jan Lisiecki. W programie festiwalu pojawiali się także artyści muzyki pop i jazzowej, takie jak Catherine McKinnon, Rob McConnell, Moe Koffman i Dizzy Gillespie.

W ramach festiwalu prezentowane są także występy zespołów kameralnych i orkiestr, takich jak New Zealand String Quartet, St. Lawrence String Quartet, Tokyo String Quartet, Brodsky Quartet, National Youth Orchestra of Canada, National Academy Orchestra of Canada, Gryphon Trio i Beaux Arts Trio. Muzyka chóralna również odgrywa ważną rolę na festiwalu, a występowali na nim chóry takie jak Trinity College Choir z Cambridge, Elmer Iseler Singers i Toronto Mendelssohn Choir.

James Campbell jest obecnym dyrektorem artystycznym festiwalu, pełniąc tę funkcję od 1984 roku. Festiwal prezentuje różnorodny repertuar, obejmujący zarówno znane dzieła klasyczne, jak i nowe kompozycje. Jest to wydarzenie, które przyciąga zarówno lokalną publiczność, jak i miłośników muzyki klasycznej z różnych części świata.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *