Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Festival Musikdorf Ernen, fot. Erich Westendarp, Pixabay

Festival Musikdorf Ernen, Ernen, Szwajcaria

Festival Musikdorf Ernen (Music Village Ernen) to międzynarodowy festiwal muzyki i literatury w szwajcarskiej alpejskiej gminie Ernen, w kantonie Valais. Założony przez węgierskiego pianistę i profesora muzyki György Sebőka w 1974 roku, odbywa się corocznie latem między czerwcem a sierpniem.

Historia

Pomysł letniej wioski muzycznej powstał, gdy György Sebők podróżował na wakacjach z żoną przez kanton Valais. Zauroczony regionem, Sebők zaczął spędzać tam więcej czasu, a dwa lata później zorganizował pierwszy kurs mistrzowski (Meisterkurs) muzyki fortepianowej i kameralnej. Z czasem kursy mistrzowskie i koncerty jego uczniów przekształciły się w festiwal muzyczny, który nazwano Festival der Zukunft (Festiwal Przyszłości). György Sebők był dyrektorem artystycznym aż do swojej śmierci w 1999 r.

Przez kolejne trzy lata festiwalem kierowali różni dyrektorzy artystyczni, aż do 2004 roku, kiedy to na to stanowisko powołany został Francesco Walter. Od tego czasu, pod jego kierownictwem, festiwal rozrósł się pod względem czasu trwania, różnorodności i liczby widzów. W 2012 roku został przemianowany na Festival Musikdorf Ernen.

W 2013 roku festiwal zdobył Prix Montagne, a w 2015 roku został uhonorowany Nagrodą Dorona.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *