Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Festival Internacional de Santander, fot. Juan Glez, Pixabay

Festival Internacional de Santander, Stander, Hiszpania

Festival Internacional de Santander (FIS) jest jednym z najstarszych hiszpańskich festiwali muzycznych. Każdego roku, w sierpniu, prezentuje dwie do trzech oper, jak również przedstawienia z wizytujących zespołów baletowych i teatralnych, recitale solowe oraz koncerty chóralne, symfoniczne i kameralne. Największym i głównym miejscem występów jest Palacio de Festivales na Calle Gamazo w Santander. Jednak występy odbywają się również w pięćdziesięciu kościołach, krużgankach i parkach zarówno w Santander, jak i w mniejszych miejscowościach regionu Kantabrii.

Od 1952 do 1990 roku głównym miejscem występów festiwalu był gigantyczny namiot na Plaza Porticada w Santander. Ostatnim występem w tym miejscu był koncert Norweskiej Orkiestry Kameralnej i Mścisława Rostropowicza 30 sierpnia 1990 roku.

Po zakończeniu budowy w 1991 roku, Palacio de Festivales stał się nową siedzibą festiwalu. Jego inauguracją było wykonanie przez King’s Consort oratorium Jozue Haendla. Budynek został zaprojektowany przez Francisco Javiera Sáenz de Oiza. Główne audytorium, Sala Argenta, wyróżnia się przejrzystą i naturalnie brzmiącą akustyką i może pomieścić 1670 osób. Co ciekawe, tłem sceny jest duże okno wychodzące na zatokę Santander. Sala Argenta została nazwana na cześć hiszpańskiego dyrygenta Ataúlfo Argenta, który odegrał znaczącą rolę w powstaniu festiwalu.

Festiwal rozpoczął się w 1948 roku jako program zapewniający rozrywkę kulturalną zagranicznym studentom Universidad Internacional Menéndez Pelayo. Do 1952 roku stał się pełnoprawnym międzynarodowym festiwalem muzycznym, którego pierwszym dyrektorem był José Manuel Riancho. José Luis Ocejo, znany dyrygent i założyciel Coral Salvé de Laredo, jest jego dyrektorem od 1979 r. Wiele występów festiwalowych jest transmitowanych na żywo przez Hiszpańskie Radio (RTVE). Wytwórnia RTVE-Música wydała na CD osiem z tych występów, w tym produkcję Simona Boccanegry z 2003 r. oraz koncert Filharmoników Berlińskich z 2004 r. z utworami Mahlera, Brucknera i Beethovena.

Wśród wielu wybitnych dyrygentów, muzyków i śpiewaków, którzy na przestrzeni lat pojawili się na Festival Internacional de Santander są: Zubin Mehta, Sir Georg Solti, Riccardo Muti, Artur Rubinstein, Alicia de Larrocha, Daniel Barenboim, Diletta Rizzo Marin, Montserrat Caballé, Teresa Berganza, Samuel Ramey, Juan Diego Flórez, Mirella Freni, José Carreras oraz Plácido Domingo, który zadebiutował w Operze Kirowa w tytułowej roli Otella, gdy zespół wystąpił na festiwalu w 1992 roku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *