Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

EUROPAfest, fot. falco, Pixabay

EUROPAfest, Bukareszt, Rumunia

EUROPAfest to międzynarodowy festiwal muzyczny odbywający się co roku w maju w Bukareszcie, w Rumunii. Festiwal jest jedynym w Europie, który prezentuje cztery gatunki muzyczne w ramach jednego wydarzenia: jazz, blues, pop i muzykę klasyczną, gromadząc zespoły i muzyków klasycznych z 45 krajów. W ramach festiwalu odbywają się konkursy, warsztaty, klasy mistrzowskie, jam session i koncerty.

Historia

Koncepcja festiwalu powstała w 1993 roku i nosiła nazwę Jeunesses Musicales International Festival. Odbywały się na nim wyłącznie wydarzenia związane z muzyką klasyczną, jednak w 2002 roku zmieniono ideę festiwalu. Wraz z nazwą EUROPAfest dodano trzy kolejne gatunki muzyczne: jazz, blues i pop. W 2005 roku festiwal został objęty patronatem księżniczki Margarity i księcia Radu. Każdego roku na EUROPAfest przyjeżdża ponad 300 muzyków z 45 krajów.

Działania

Pierwszy dzień poświęcony jest obchodom Dnia Europy – wykonywany jest jazz, blues, pop i muzyka klasyczna. Oprócz obchodów europejskich, Gala Otwarcia obejmuje występy międzynarodowych artystów, przemówienia osobistości publicznych i dyplomatycznych oraz prezentację programu na kolejne dni. W kolejnych dniach festiwal oferuje koncerty jazzowe, bluesowe i popowe w wykonaniu europejskich muzyków, zarówno w tradycyjnych, jak i niekonwencjonalnych miejscach koncertowych. Koncerty jazzowe, bluesowe i popowe odbywają się każdego dnia festiwalu. W Bukareszcie występują muzycy krajowi i międzynarodowi

Instrumentaliści i wokaliści w wieku do 35 lat uczestniczą w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Bukareszcie, grając jazz dla publiczności i dla członków jury.

Jeunesses International Music Competition obejmuje skrzypce, flet, klarnet, fortepian i kompozycję. Posiada trzy kategorie wiekowe do 30 roku życia. Zazwyczaj w konkursie bierze udział około 100 muzyków z 35-40 krajów. Jury składa się z wybitnych profesorów i międzynarodowych wykonawców. Po konkursie odbywają się jam sessions i warsztaty pod okiem międzynarodowych specjalistów. Jam sessions organizowane są pomiędzy zawodnikami i muzykami jazzowymi. W warsztatach mogą uczestniczyć zarówno muzycy jazzowi, jak i klasyczni.

Caffe Festival wprowadza ideę koncertów w niekonwencjonalnych miejscach. Koncerty jazzowe, bluesowe czy popowe odbywają się w pubach, klubach, kawiarniach czy na tarasach. Caffe Festival odbył się m.in. w Hard Rock Cafe Bukareszt, Clubul Taranului i Cafe L’Estaminet.

EUROPAfest kończy się Galą – wieczorem, podczas którego występują najlepsi muzycy festiwalu, a publiczność ma szansę poznać zwycięzców konkursów. Kulminacją wieczoru są występy i jam session. Dyplom Royal House of Romania otrzymuje firma, która była partnerem festiwalu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *